Szövetségben a magyar kereskedőkért
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) a több mint 1000 milliárd forint éves bruttó árbevétellel rendelkező tagságával az egyik legnagyobb kereskedelmi szakmai szervezetté vált az elmúlt évben. Aktuális feladataikról, valamint terveikről a szövetség főtitkárával, Neubauer Katalinnal beszélgettünk.
– Melyek a szövetség alapcélkitűzései, és kik a tagjai?
– Az MNKSZ 2014-es megalakulása óta azon dolgozik, hogy a magyar kereskedők érdekeit a törvényhozás felé képviselje, fejlődésük gátját jelentő problémáik a jogalkotás folyamatáig eljussanak. Az MNKSZ tagjai a napi és tartós fogyasztási cikkek piacán szinte minden szakmacsoportot lefedő, kis- és nagykereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozások. A tagság egyik feltétele, hogy a vállalkozás 100%-ban magyar tulajdonban legyen. Munkánk során arra törekszünk, hogy ezt a széles szakmai közösséget tovább építve egyre nagyobb súllyal képviselhessük a magyar kereskedők érdekeit, így folyamatosan várjuk bármely szakmacsoportból a vállalkozásokat. Az érdekegyeztetési folyamatban fontos szerepe van a reprezentativitásnak, ennek elérése a szövetség rövid távú céljai között szerepelt. E cél elérését az Ágazati Párbeszéd Bizottságba történő felvétel kellően bizonyítja.
– Hogyan vesz részt a szövetség az érdekegyeztetési folyamatban?
– A jogalkotók és a kereskedők között egyfajta kommunikációs hídként, szakmai anyagokkal és első kézből való információkkal segítjük a törvényalkotók munkáját a szaktárcákon és az Országgyűlési bizottságokon keresztül. Ezen kívül aktívan részt veszünk az érdekegyeztetési folyamatokban is. Ennek feltételeit teremtettük meg többek között azzal, hogy az elmúlt években olyan szakmai anyagok összeállításán dolgoztunk, amelyek jól szemléltetik a jogalkotás folyamatában aktuálisan tárgyalt szabályozók hatását és összefüggéseit. Idéntől mindezt nemzetközi szinten is gyakorolhatjuk, mivel tagjai lettünk Brüsszelben az IRE-nek, vagyis a Független Európai Kereskedők Szövetségének.
– Többször kihangsúlyozta a magyar tulajdonosi hátteret. Eltérő szemlélet jellemzi ebben az MNKSZ-t más szövetségekhez képest?
– Egyértelműen látszik, hogy egészen más a problémák köre egy multinacionális kereskedelmi vállalat életében, mint egy hazai kereskedő mindennapjaiban. Ezek a problémakörök nem helyezhetők egy tengelyre, azaz nem lehet védeni egy szövetségen belül mindkét csoport érdekét. Az eddigi tömörülések között nem volt olyan, ahol hangsúlyosan a magyar kereskedők érdekeit képviselték volna. Mi, a működésünkkel ezt a hazai érdekcsoportot karoltuk fel. Azt, hogy ily módon eredményesebb az érdekérvényesítés, az is bizonyítja, hogy egyre többen csatlakoznak hozzánk.
– A képviseleten túl milyen előnyöket kínál tagjainak az MNKSZ?
– Többek között kivonatoljuk és lényegre törően, közérthetően megfogalmazva átadjuk tagjaink számára a vállalkozások működését befolyásoló és meghatározó jogszabályokat. A jogszabályi megfeleltetés segítése érdekében pedig tagjainknak előnyös feltételekkel keretszerződéseket kötünk. Ezenkívül fontos megemlíteni, hogy az MNKSZ olyan magas szintekre tudja eljuttatni a vállalkozások problémáit, amilyenekre egy vállalkozás önállóan nem képes.
– Milyen feladatokon dolgoznak ebben az évben?
Egyik kiemelt törekvésünk a részmunkaidős foglalkoztatás után fizetendő szociális hozzájárulás jelentős mérséklése. Másik fókusz a Nők 40 program következtében a kereskedelemből hiányzó munkaerő pótlása, a nyugdíjasok járulékmentességének alanyi jogú kiterjesztésével.Ezeken túl számos konkrét javaslattal rendelkezünk. Napi szinten érezzük, milyen komoly munkát folytatnak a kereskedők az előbbre jutásért. Az MNKSZ a jövőben is megtesz mindent annak érdekében, hogy segítse minden magyar vállalkozás fejlődését. (x)
Kapcsolódó cikkeink
Európai Kereskedelem Napja: átalakul a szektor
Huszadik alkalommal rendezték meg az Európai Kereskedelem Napját, amelyen a…
Tovább olvasom >A beszállítói és beszerzői célok ugyanazok, de csatornánként mások a kihívások és tervek – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
Keddtől a kiskereskedelem tudományában mélyedhettek el az FMCG-szabadegyetem hallgatói a…
Tovább olvasom >Megszólalt a MOHU a visszaváltási limit kapcsán
A MOHU október 26-tól 5000 forintra mérsékelte az italcsomagolások visszaváltásánál…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az ipari termelés 4,2 százalékkal mérséklődött novemberben
2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9…
Tovább olvasom >Globális trendek – élelmiszeripari insightok
Az élelmiszeripar globális trendjeinek és innovációinak vezető platformjaként működő SIAL…
Tovább olvasom >Minden negyedik magyar javítaná emésztési jóllétét, de nem tudja, hogyan
Az új év kezdete sokak számára az egészségükre való tudatosabb…
Tovább olvasom >