Szerbia Magyarország egyik legfontosabb agrárpartnere lehet
Szerbia Magyarország egyik legfontosabb agrárpartnere lehet a következő években – közölte a magyar agrárminiszter hétfőn Budapesten, amikor a szerb társtárca újonnan kinevezett vezetőjével, Branislav Nedimoviccsal tárgyalt.
Fazekas Sándor a közelgő magyar-szerb együttes kormányülés előkészítéseként egyebek mellett a mezőgazdasági kárenyhítés magyar tapasztalatairól, továbbá a két ország GMO-mentes elkötelezettségéről, valamint a szerbiai élelmiszeripari beruházási lehetőségekről folytatott eszmecserét a Földművelésügyi Minisztériumban.
A miniszter hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett a Vajdaság gazdasági fejlesztésében. Ezért 20 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást és 30 milliárd forint kedvezményes kamatozású hitelt biztosít pályázat útján az elkövetkező 3 évben a vajdasági mezőgazdaság, turizmus, valamint a kis- és közepes vállalkozások fejlesztésére.
Teszi mindezt a szerbiai magyarság helyben tartásáért, az elvándorlás megakadályozásáért is – fogalmazott a magyar agrártárca vezetője.
Fazekas Sándor Szerbiát Magyarország fontos partnereként említve rámutatott: Magyarország kész átadni a mezőgazdasági tapasztalatait. Mint mondta: „hazánk számára kiemelten fontos a szomszédos országokkal, így Szerbiával is a gazdasági kapcsolatok erősítése”.
Ennek megfelelően bővíthető a Magyarország és Szerbia közötti kereskedelmi és gazdasági együttműködés – tette hozzá.
A szerb agrárminiszter érdeklődésére Fazekas Sándor tájékoztatta kollégáját az Európában is egyedülálló magyar mezőgazdasági kárenyhítési rendszerről, a mezőgazdasági, élelmiszeripari vállalkozások gépesítési tapasztalatairól, valamint az eredetvédelem és a minőségi élelmiszertermelés fontosságáról.
A két miniszteri egyetértett a abban, hogy Szerbia támogatása is elengedhetetlen a régió GMO-mentességének biztosítása érdekében – tartalmazza a közlemény. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: stagnált az ipari termelés márciusban
2025 márciusában az ipari termelés volumene az előző év azonos…
Tovább olvasom >Kiemelt figyelmet kap az aszályhelyzet
A kormány összehangolt cselekvési tervet készít az aszálykárok megelőzésére. Ennek…
Tovább olvasom >27 százalékkal csökkent a műtrágyaforgalom
2025 márciusában az egy hónappal korábbihoz képest 27 százalékkal kevesebb…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >