Szeptemberben még kitartott a tejtermékek áremelkedése
A KSH adatai szerint 2017. szeptemberben a fogyasztói árak átlagosan 2,5%-kal magasabbak voltak, mint tavaly ilyenkor. Az elmúlt egy évben a legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk, valamint a járműüzemanyagok és az élelmiszerek drágultak.
12 hónap alatt, 2016. szeptemberhez viszonyítva az élelmiszerek ára 3,1%-kal emelkedett, ezen belül a vaj, vajkrémé 16,5, a sajté 9,5, a sertéshúsé 8,5, a kávéé 7,1, a kenyéré 5,9, a párizsi, kolbászé 5,8%-kal. A baromfihús ára 12,9%-kal csökkent. A legnagyobb mértékben a szeszes italok, dohányáruk drágultak, átlagosan 6,0%-kal. Az egyéb cikkek (gyógyszerek, járműüzemanyagok, illetve lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos, valamint kulturális cikkek) ára átlagosan 2,7%-kal nőtt, ezen belül a járműüzemanyagok ára 5,3%-kal emelkedett, a tankönyveké – az ingyenes tankönyvet kapó diákok körének bővítése miatt – 58,7%-kal csökkent. A szolgáltatások ára 1,8, a háztartási energiáé 1,0%-kal lett magasabb, ez utóbbin belül a tűzifa 8,8%-kal drágult, míg az elektromos energia, vezetékes gáz és távfűtés ára nem változott. A ruházkodási cikkekért 1,1%-kal kellett többet fizetni. A tartós fogyasztási cikkek 0,1%-kal kevesebbe kerültek.
2017. augusztushoz viszonyítva, 1 hónap alatt, a fogyasztói árak átlagosan 0,1%-kal nőttek. Az élelmiszerek ára 0,1%-kal csökkent, meghatározóan az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 4,0%-os árcsökkenésének következményeként. (E csoport nélkül számítva az élelmiszerek ára átlagosan 0,4%-kal emelkedett.) A vaj, vajkrém 3,8, a tej 2,3, a sajt 0,9%-kal drágult. A fogyasztási főcsoportok közül a legnagyobb mértékben, 1,8%-kal a ruházkodási cikkek ára nőtt, a szezonváltás miatt. Az egyéb cikkek ára átlagosan 0,6, ezen belül a járműüzemanyagoké 2,5%-kal magasabb lett. A háztartási energia 0,4, ezen belül a tűzifa 3,9%-kal drágult. A szeszes italok, dohányáruk ára 0,3, a tartós fogyasztási cikkeké 0,1%-kal nőtt. A szolgáltatások ára 0,4%-kal mérséklődött, ezen belül az üdülési szolgáltatásoké 6,4%-kal.
2017. január–szeptemberben az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak átlagosan 2,4%-kal nőttek. //
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >Nagy Márton: a kormány alacsony szinten tartja az inflációt, a hangsúlyt a termelékenység növelésére kell helyezni
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján az infláció novemberben…
Tovább olvasom >9 százalékkal drágult a tölteni való paprika
A KSH adatai szerint Magyarországon 1,28 ezer hektárról 90,61 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >Megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete
2024. december 10-én délben megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete…
Tovább olvasom >