Szeptemberben lassult az euróövezeti gazdaság teljesítményének növekedése
Lassult szeptemberben az euróövezeti gazdasági teljesítmény növekedési üteme az előző havihoz képest a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexei (BMI) alapján.
A szeptemberi szolgáltatóipari BMI végleges értéke 56,4 pontra csökkent az augusztusi 59,0 pontról. A végleges érték jobbnak bizonyult az előzetesnél, ami 56,3 pont volt.
A szeptemberi feldolgozóipari BMI még a múlt hét pénteken publikált végleges értéke 58,6 pontra süllyedt, ami február óta a leggyengébb érték, és 2,8 ponttal marad el az augusztusi 61,4 ponttól. Elemzők jobb értékre, az előzetesen megadott 58,7 pontra számítottak.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexek összesítésével képzett kompozit BMI szeptemberi végleges értéke 56,2 pontra csökkent a kedden publikált jelentés szerint az augusztusi 59,0 pontról. Az index végleges értéke kissé jobbnak bizonyult az 56,1 pontos előzetes értéknél.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi. Az 50 pont feletti érték esetében a csökkenés a növekedési ütem lassulására utal.
A szeptemberi végleges érték a legalacsonyabb az idén április óta, de így is a közelében jár a júniusban 62,2 ponton elért 15 éves csúcsnak. Júniustól augusztusig az euróövezeti gazdaság teljesítménye a felmérés 23 éves történetében az egyik leggyorsabb ütemben növekedett.
Szeptemberben az írországi kompozit BMI érte el a legmagasabb értéket 61,5 ponton, de az is 5 havi mélypontnak számít. A spanyol BMI 57,0 pontra, szintén öt havi mélypontra csökkent, az olasz pedig 56,6 pont lett, négy havi mélypont. A szeptemberi német kompozit BMI hét havi mélypontot ért el 55,5 ponton.
A felmérés eredményéről adott értékelésében Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza elmondta, hogy „az euróövezeti gazdasági helyzetet jelenleg az áremelkedés és a növekedési ütem lassulásának a szerencsétlen egybeesése jellemzi. Mindkét tényező az ellátási fennakadásokkal hozható összefüggésbe, ami különösen a feldolgozóiparba érezteti hatását, ahol nagyobb mértékben lassult a növekedési ütem, mint a szolgáltatóiparban”.
„Az ellátási nehézségek valószínűleg még 2022 folyamán is visszafogják majd a feldolgozóipari teljesítményt, a gazdasági növekedési ütem fenntartásának feladata így egyre inkább a szolgáltatói ágazatokra hárul. Azonban a szolgáltatóiparban is a kereslet csökkenéséről számolnak be, ami nem vezethető vissza a beszállítói fennakadásokra, hanem sokkal inkább a fogyasztók körében az áremelkedés következtében és a járvány tartóssága láttán kialakult tartózkodó magatartásra” – tette hozzá.
„Annak ellenére is, hogy a gazdasági teljesítmény növekedési üteme történelmi léptékben meglehetősen erőteljesnek mondható, a negyedik negyedévben lassuló tendenciát vesz fel a folyamat” – foglalta össze. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >Az OECD feljavította globális GDP-növekedési előrejelzését 2025-re
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az eddigi 3,2…
Tovább olvasom >KSH: A harmadik negyedévében a gazdaság teljesítménye 0,7százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakihoz képest
Magyarország bruttó hazai termékének (GDP) volumene 2024 harmadik negyedévében a…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >