SZÉP-kártyák: Nem vándorolt át a pénz a kiskereskedelembe egyelőre
Úgy tűnik, hogy a turisztikai szektor aggodalmai a SZÉP kártya felhasználásában bekövetkező esetleges változások miatt a bolti vásárlások terén alaptalannak bizonyultak: továbbra se kenyeret is tejet veszünk SZÉP-kártyával, hanem inkább a nyaralásra költünk.
A bankok egybehangzóan megfigyelték, hogy a kártyatulajdonosok továbbra is túlnyomó részben a szálláshelyekre és éttermekre költik el SZÉP kártya egyenlegeiket. Csak egy kisebb részét irányítják szabadidős és rekreációs tevékenységekre. Az átlagos tranzakciónkénti kiadás nem mutat számottevő növekedést az élelmiszer-vásárlások terén. Az ember azt hihetné, hogy a szupermarketeknél arányosan kevesebbet költenek a magyarok, mint mondjuk a szállás vagy a családi vacsora költségeire, tehát az egy SZÉP kártyás tranzakcióra jutó átlagösszegnek csökkennie kellene. Azonban az új szabályozás nem hozott lényeges változásokat ezen a területen. Valójában az OTP Banknál az átlagos tranzakciós érték 1,7%-kal nőtt.
Az MBH Bank szerint 2023. augusztus 1. óta a tranzakciók 11%-a, a forgalom pedig 13,5%-a zajlott le élelmiszerboltokban. Az OTP Bank hasonló adatokat közölt augusztus első tíz napjára vonatkozóan, amelyek szerint a forgalom 12,2%-a élelmiszerboltokban történt. Ez azt jelenti, hogy az OTP SZÉP kártyákkal az élelmiszer-kereskedésekben végrehajtott költések összege ebben az időszakban nem érte el az 1,5 milliárd forintot.
Az elvárások ellenére a SZÉP kártya használhatóságának bővülése nem vezetett drasztikus változásokhoz a költési mintákban. A vendéglátás és a szálláshelyek továbbra is hasznot húznak a kártyatulajdonosok előnyben részesítéséből, míg a szupermarketekben nem tapasztalható számottevő változás a fogyasztói magatartásban.
Kapcsolódó cikkeink
Új zseb nyílik a SZÉP-kártyán Aktív magyarok névvel
Mindenki a saját egészségének a kovácsa, az Aktív Magyarország program…
Tovább olvasom >MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >