Szélesedett a lehetséges OTC-kínálat
A vény nélkül kapható gyógyhatású készítmények (OTC) hazai piaca évi 70 és 80 milliárd forint közötti összegre becsülhető. Az új szabályozás következtében a teljes forgalom 3-4 százalék körüli része, mintegy 2-2,5 milliárd forint juthat az élelmiszer-kiskereskedelemre. Ugyanakkor az eladások további növekedése várható, mivel évente 10 százalék körüli mértékben bővült az OTC-piac.
Említést érdemel, hogy az árak az értékesítés kiterjesztésének következtében várhatóan az eddiginél jobban igazodnak a kereslethez és a kínálathoz.
Már szélesedett a láncok lehetséges választéka: amíg ugyanis januárban még 289 OTC-termék értékesítését engedélyezték az élelmiszer-kereskedelemben, addig áprilisban 407 termék kapott zöld utat.
A teljes – értékben mért – hazai OTC-piacból az engedélyezett 407 termék az elmúlt hat év során viszonylag egyenletesen, 20 százalék körüli arányban részesedett.
Figyelemre méltó, hogy Magyarországon a legnépszerűbb fájdalomcsillapítók továbbra is hozzáférhetetlenek az élelmiszer-üzletek láncaiban. Az Algopyrin, Quarelin, Meristin, Demalgon és Germicid ugyanis receptkötelesek nálunk, hasonlóan egyes további európai országokhoz.
Mivel a Nielsen szorosan együttműködik az OTC-termékek potenciálisan jelentős disztribútorainak zömével, a forgalom alakulásának megbízható nyomon követése várható a közeljövőben.
Melisek Eszter–Turcsán Tünde
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
OKSZ: az árrésstop elérte a kívánt hatást, ki lehet vezetni
Az árrésstopban érintett élelmiszerek átlagos kosárértéke egyértelműen csökkent a rendelkezés…
Tovább olvasom >Éleződő vámháború és új piacok keresése: szorult helyzetbe került az európai élelmiszerexport
Az amerikai büntetővámok bejelentése és a kereskedelmi feszültségek fokozódása új…
Tovább olvasom >Megnövelten hőálló PET-csomagolóanyagot fejlesztett a Pro Form Kft. és a Műegyetem
Közösen fejlesztett megnövelt hőállóságú PET-csomagolóanyagot a Pro-Form Ipari és Kereskedelmi…
Tovább olvasom >