Számos nagy nemzetközi márkát vettek le a kormány közbeszerzési listájáról Kínában
Számos, elsősorban a technológiai ipari nemzetközi márka került le a kínai kormány közbeszerzési listájáról az elmúlt években, miközben a szinte kizárólag kínai cég került fel újként arra – írták csütörtöki kínai lapok.
A kínai pénzügyminisztérium által kezelt, az állami vállalatok és hivatalok számára kötelező erejű közbeszerzési listáról többek között a hálózati berendezéseket gyártó amerikai Cisco Systems, a telefon- és számítógépes óriás Apple, a szerverszoftverekre specializálódott Citrix Systems és a McAfee vírusirtó is hiányzik, miközben két évvel ezelőtt még rajta voltak. Tavaly tavasszal arról a Windows 8 operációs rendszer, a Symantech és a Kaspersky vírusirtói is lekerültek. A külföldi cégek által gyártott vásárolható cikkek száma harmadával csökkent, míg a határokon kívüli technológiai termékek listája felére rövidült.
A márka mellett a terméktípust is meghatározó felsorolás 2012-2014 között mintegy kétezer frissen felkerülő céggel közel ötezres nagyságúra bővült, az új belépők ugyanakkor szinte kizárólag kínai vállalatok.
A témával kapcsolatosan tavaly év végén a Bloomberg hírügynökség azt jelentette: értesülései szerint a kormány 2020-ig az állami hivatalokban, állami tulajdonban lévő vállalatoknál, a hadsereg és a kínai bankok által használt technológiai berendezéseket és szoftvereket is hazaira kívánja cserélni.
A terv realitását az észak-kínai Sziping városában elvégzett kísérlet is bizonyította, ahol a számítógépek operációs rendszerét és a szervereket is kínai gyártásúra cserélték. A kelet-ázsiai országban a technológiára fordított kormányzati kiadások értéke a legutóbbi, 2013-as statisztikák szerint 182 milliárd dollárt tett ki, jelentősen elmaradva a világelső Egyesült Államok 656 milliárd dollárjától. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Egymilliárd dolláros iparággá válhat a közösségi kereskedelem 2028-ra
Egy új tanulmány szerint a közösségi kereskedelmi (social commerce) piac…
Tovább olvasom >Kína nyújtotta be eddig a legtöbb GenAI szabadalmat
A Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) legfrissebb jelentése szerint 2014 és…
Tovább olvasom >Kínai gazdaságélénkítés – a befektetők szem elől tévesztik a lényeget
Az alapanyagpiacokat övező hangulat szeptemberben döntő fordulatot vett, amikor Kína…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >