Szamócapalánta-előállító és -forgalmazó tevékenység végzéséhez szükséges gyümölcsfaiskolai engedélyről tájékoztat a Nébih
A vonatkozó törvény értelmében a gyümölcs-szaporítóanyag előállítására és forgalomba hozatalára irányuló tevékenységet kizárólag az folytathat, aki megfelel a jogszabályi feltételeknek, valamint rendelkezik a tevékenység végzéséhez szükséges – a növénytermesztési hatóság által kiadott – engedéllyel.
A tevékenységhez kapcsolódó rendelet alapján gyümölcs-szaporítóanyagot forgalomba hozatal céljából előállítani csak a növénytermesztési hatáskörben eljáró kormányhivatal engedélyével rendelkező gyümölcsfaiskolában lehet.
A szamóca (Fragaria L.) olyan gyümölcsfaj, amely e rendelet2 hatálya alá tartozik, mely szerint:
(1) Az ültetvény és az egyed kondíciójának, kezeltségének alkalmasnak kell lennie az előírt minőségű szaporítóanyag termelésének biztosítására.
(2) A törzsültetvények növényeit szaporítóanyag-termesztésre csak akkor szabad felhasználni, ha azok rendelkeznek a Nébih tanúsítványával, és éves minősítő szemle során a követelményeknek megfeleltek. A C.A.C. ültetvény növényeinek rendelkeznie kell az adott évre kiállított érvényes hivatalos szemlejegyzőkönyvvel.
(3) A törzsültetvények állományáról – a Nébih által rendszeresített formanyomtatvány szerinti – nyilvántartást kell vezetni. A tanúsítvány csak a nyilvántartó lappal, valamint az adott év szemlejegyzőkönyvével együtt érvényes.
(4) A törzsültetvényeken termett szaporítóanyagokról, valamint azok felhasználásáról a szemlejegyzőkönyveken és származási igazolványokon alapuló naprakész nyilvántartást kell vezetni.
A gyümölcsszaporító- és -ültetési anyag előállításával és forgalomba hozatalával kapcsolatos jogszabályok betartását a kormányhivatal felügyelői (a rendeletbe foglaltak alapján3) rendszeresen ellenőrzik.
A faiskolai termelés során valamennyi gyümölcsfaj esetén nyilatkozni kell a szaporításba vont fajták jogszerű használatáról
A szamóca esetében különös figyelmet kell erre is fordítani a termesztésben lévő nagyszámú, európai fajtaoltalommal védett (tehát csak az oltalom tulajdonosának engedélye mellett szaporítható) fajta miatt. Az engedélyre vonatkozó kérelem és annak csatolandó iratai postai úton az illetékes vármegyei kormányhivatal agrárügyi főosztály vetőmag- és szaporítóanyag-felügyeleti osztályához, vagy elektronikus úton az epapir.gov.hu felületen nyújthatóak be.
A kérelemhez szükséges nyomtatvány a Nébih honlapjáról tölthető le. Szükség esetén a nyomtatványon szereplő, területileg illetékes szaporítóanyag-felügyelőtől kérhető további információ a megadott telefonszámokon. Az engedély nélküli szaporítóanyag-termesztés vagy forgalomba hozatal esetében a vonatkozó rendelet4 alapján minőségvédelmi bírság szabható ki.
A Nébih ezúton is felhívja a figyelmet arra, hogy az értékesítésre felkínálás, bármilyen online felületen történjen is, már önmagában forgalmazási tevékenységnek minősül.
A hatóság kiemelten figyel és kivizsgál minden gyümölcs-szaporítóanyagot kínáló hirdetést és egyéb aktivitást. A szakemberek az illegálisan működő szaporítóanyag-forgalmazók kiszűrése érdekében a továbbiakban is folyamatosan végzik majd az ezirányú ellenőrzéseket.
Nébih
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >Tejtermékrészlegeket ellenőrzött a Nébih
Kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >