Szalay-Berzeviczy Attila: „A bankrendszer ma már nem az égő ház, hanem a tűzoltó”

Szerző: Gyarmati Orsolya Dátum: 2021. 06. 07. 19:00

Hogyan segít a sportoló múlt egy pénzügyi szakértő karrierjében? Hogyan forgatja fel életünket a digitális forradalom, és hogyan kell változnunk, hogy talpon maradjunk? Megelőzheti-e Kína valaha az USA-t? Krizsó Szilvia Szalay-Berzeviczy Attilával, a Budapest Értéktőzsde volt elnökével beszélgetett a Future Talks podcast-sorozat új adásában.

Szalay-Berzeviczy Attila sokáig öttusázott. A sportoló múlt sokat segített későbbi karrierje formálódásában.

– A sport belém nevelte a jó időbeosztást, a figyelem diverzifikálását, a kudarccal és a sikerrel kapcsolatos egészséges viszony kialakítását és kezelését, valamint a versenyszellemet. Ezek a készségek jól hasznosíthatók a gazdaság privát szektorában – mondja a Budapest Értéktőzsde volt elnöke.

Szalay-Berzeviczy Attila

A digitalizálódó világ kapcsán Szalay-Berzeviczy Attila úgy fogalmazott, az már most meghatározóan változtatta meg a társadalmak és az egyedek gondolkodását. Szerinte a digitalizációval egy olyan időspirálba ugrottunk, amelyről nem tudjuk, hogy akár csak a következő tíz évben milyen változásokat hoz, így ez mindenkiben nagy félelmet okoz.

– Rá vagyunk kényszerítve, hogy nyitottak legyünk, képezzük magunkat, mert nem tudjuk, mivel tudunk majd hozzáadni valamit a fejlődéshez, amivel „megérjük a pénzünket” – hangsúlyozza Szalay-Berzeviczy Attila.

Kína, a túlértékelt jelenség

Krizsó Szilvia

A beszélgetésben szó esett a kínai és az amerikai gazdaság összehasonlításáról is. Egy brit elemzőcég szerint Kína 2028-ra megelőzi majd az USA-t, és átveszi a vezető szerepet. Szalay-Berzeviczy Attila ezt cáfolta.

– Kína túlértékelt jelenség, sokkal hamarabb fog a Szovjetunió sorsára jutni, mint hogy megelőzze az Egyesült Államokat. A kínaiak rendkívül súlyos demográfiai problémával küzdenek: 2030-ra minden 3 dolgozóra 1 nyugdíjas jut majd. Az USA a fejlett világ egyetlen olyan szereplője, ahol a demográfiai folyamatok pozitívak a következő 50 évre vonatkozóan. A kínai fejlődés mögött eközben egy óriási hitelbuborék és exportexpanzió van. A tőkeexportjuk hatékonytalansága elképesztő. Márpedig, ha egy öregedő társadalom szembemegy egy nyugdíjbombával, miközben a gazdaság expanzív hitelezésre alapul, az komoly veszélyekkel jár – véli a volt tőzsdeelnök.

Bank = biztonság?

Szóba kerültek a kriptovaluták is, amelyről Szalay-Berzeviczy Attila úgy vélekedik, amíg a jegybankok nem mondják azt, hogy ez a jövő, csupán technológiai érdekesség lesznek, hiszen nincs mögöttük egzakt gazdasági tevékenység. A fintech előretörése kapcsán a volt tőzsdeelnök úgy fogalmazott, amíg a pénzintézeteké a számlavezetés monopóliuma, az emberek biztonságérzetét a bankrendszer adja meg, amely a 2008-as válságot követő szabályozások bevezetése révén „ma már nem az égő ház, hanem a tűzoltó”.

A beszélgetésben szó esik még arról, miért nincs egyetlen pénze a világnak, mi történik, ha egy ország központosított gazdaságot épít, a fintech és a bankok összefonódásáról, a készpénz megszűnéséről és egy kicsit a Budapesten rendezendő olimpia esélyeiről is.

Hallgassák meg, nézzék meg a podcastot! Tartsanak velünk!

Future Talks

A teljes beszélgetést meghallgathatja és megnézheti az alábbi platformokon, a linkekre kattintva:

Youtube: https://youtu.be/f4lL4Nbtd1s

Facebook: https://www.facebook.com/trademagazin.hu

Soundcloud: https://soundcloud.com/trade-magazin

Spotify: https://open.spotify.com/show/1imr2D62BIXEzsr5RNABLu

Trade magazin: https://trademagazin.hu/hu/rendezvenyek/future-talks-business-podcast/

 Minden héten hétfőn 17 órakor új adással jelentkezünk a Future Talks Krizsó Szilviával business podcastunkban.

 

Kapcsolódó cikkeink