Száguld a kakaó áfolyama az árutőzsdéken
Két nap alatt 15 százalékot drágult a kakaó. A csokoládé alapanyagaként szolgáló nyersanyag árfolyama azután kezdett meredek emelkedésbe, hogy Nigériában, a világ negyedik legnagyobb kakaótermelő országában, országos sztrájk tört ki a hét elején, aminek következtében szinte teljesen leálltak a kakaó szállítás. A rövid távú kínálati zavarok mellett a kakaó drágulását segítheti, hogy növekedett az európai kereslet, és szárazság ronthatja az elefántcsontparti kakaótermelést – írja a BusinessWeek.
Két nap alatt 15 százalékot drágult a kakaó ára azt követően, hogy Nigériában hétfő óta országos sztrájk bénítja a gazdaságot. Ilyen mértékű emelkedésre utoljára 11 éve volt példa a kakaó piacán. A világ negyedik legnagyobb kakaótermelő országában azután tört ki -már halálos áldozatokat is követelő – tiltakozás, hogy a nigériai kormány január elsejétől eltörölte a benzinre nyújtott állami támogatást, amitől az üzemanyagárak a duplájára emelkedtek. A sztrájkok miatt pedig leálltak a szállítások. Az A.P. Moeller-Maersk, a világ legnagyobb hajózási vállalata például tegnap a sztrájkok miatt bezárta nigériai irodáját.
Rövid távon tehát a kakaó drágulását leginkább a szállítási problémák hajtják fel, ami a nigériai helyzet rendeződése után az árfolyam visszaesésében is megmutatkozhat. Hosszabb távon a kakaó árfolyamát felfelé hajtja viszont a száraz elefántcsontparti időjárás, hiszen Elefántcsontpart a világ legnagyobb kakaó termelője. A kínálati problémák mellett az árfolyamok emelkedését segíti, hogy az európai kakaó kereslet a tavalyi év negyedik negyedévében több mint egy évtizedes csúcsra emelkedett – a Bloomberg felmérése szerint. A tavalyi túltermelés miatt egy év alatt több mint 27 százalékot eső kakaó szárnyalását az is segítheti, hogy a nagyobb árupiaci spekulánsok összességében a nyersanyag árfolyamának esésére spekuláltak – a CFTC adatai szerint -, a napokban tehát akár short pozíciók tömeges zárását is tapasztalhatjuk – mondta a Commerzbank elemzője. (portfolio.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legalább 16 százalékos drágulást érez a fiatalok fele
Átlagosan 19 százalékos inflációt érzékeltek a fiatalok idén februárban, de…
Tovább olvasom >Bővülő élelmiszer-termelési kapacitás: mintegy 1,9 milliárd forintot fordít üzemei fejlesztésére 2025-ben a SPAR Magyarország
A gyártási kapacitását jelentős mértékben megnövelő berendezésekkel bővíti idén a…
Tovább olvasom >OKSZ: az árrésstop elérte a kívánt hatást, ki lehet vezetni
Az árrésstopban érintett élelmiszerek átlagos kosárértéke egyértelműen csökkent a rendelkezés…
Tovább olvasom >