Súlyos helyzetbe kerülhetnek a hazai termelők és feldolgozók
A mezőgazdasági árak változása a gabonafeldolgozók és a gyümölcstermesztők számára igen komoly problémát okozhat – figyelmeztet a K&H. A malom- és gabonafeldolgozó ipar részéről a jelenlegi, indokolatlanul magas árszint nagyon megfontolt készletpolitikát kíván. A gyümölcstermesztők esetében viszont a drasztikusan visszaeső árak mellett egyre komolyabb költségterheket okozó munkaerőhiány hosszabb távon akár súlyos következményeket is okozhat az ágazat számára.
– A KSH legfrissebb adatai alapján 2018 júniusában a mezőgazdasági termelői árak összességében ugyan nem változtak az előző év azonos időszakához képest, a növényi termékek árának 3,5%-os növekedése mögött azonban két ágazat számára is nagyon komoly változás látható – tájékoztatott Tresó István, a K&H Agrárfejlesztési főosztály vezetője. – Egyrészt a gabonafélék árának az elmúlt év azonos időszakához képest 13%-os emelkedése nagyon komoly terhet ró a malom- és gabonafeldolgozó iparra, mivel a jelenlegi, indokolatlanul magas árszinten készletezett gabonát előreláthatóan nem fogják tudni beépíteni az értékesítési árakba. Ezt támasztja alá, hogy globális szinten az elmúlt éveket tekintve mindössze 5-6%-os termésmennyiség-ingadozásról beszélhetünk, miközben az éves termés durván 30%-a készletként raktározódik. A készletek tehát bőven lefedik a termésingadozást, a jelenlegi árszintemelkedést így főként az egymásnak is ellentmondó előrejelzések hajtják fölfelé. Ebben a helyzetben különösen fontos tehát a valóban indokolt készletmennyiség meghatározása, ugyanis meggondolatlan készletezési politikával (azaz túl magas készlet beraktározása esetén) nagy veszteség halmozódhat fel – hívta fel a figyelmet a szakember.
Mindeközben a gyümölcsök ára 19%-kal esett vissza, ami súlyos következményekhez vezethet az ágazat számára, hiszen nem egyszeri, hanem egy trendszerű folyamatról beszélhetünk.
– Egyrészt az idei – egy-két gyümölcsfajtától eltekintve – nagyon jó minőségű és bőséges termés árcsökkenést okoz a piacon, miközben a termelők önköltsége jelentősen nő az ipari cégek munkaerő-elszívása miatt kialakuló nagyon komoly munkaerőhiány következtében. Ez pedig akár hosszú távon elhúzódó problémát – és ezzel együtt a termelői költségek tartós emelkedését is okozhatja – hangsúlyozta ki Tresó István. //
Kapcsolódó cikkeink
Kétéves összevetésben 180 százalékkal nőtt az okostelefonos fizetésekhez köthető forgalom
Tíz hónap alatt 469 milliárd forintnál többet költöttek a K&H-sok…
Tovább olvasom >Kétéves összevetésben 180 százalékkal nőtt az okostelefonos fizetésekhez köthető forgalom
Tíz hónap alatt 469 milliárd forintnál többet költöttek a K&H-sok…
Tovább olvasom >K&H: a fiatalok tízből hatszor okoseszközzel fizetnek
A K&H-nál 130 ezer fölé nőtt a fiatalok által nyitott…
Tovább olvasom >További cikkeink
A Lidl kiadta 3. fenntarthatósági jelentését
Megjelent a Lidl Magyarország 2022/2023-as üzleti évekre vonatkozó fenntarthatósági jelentése.…
Tovább olvasom >Tíz millió forintnyi tetőcserepet ajánlott fel a törökbálinti Tábitha Hospice Ház építéséhez a Wienerberger
Tizenharmadik alkalommal indult el a „Jónak lenni jó!” adománygyűjtő aktivitás,…
Tovább olvasom >A Trade magazin idén is megkérdezi az Olvasói véleményét a karácsonyi tv-reklámokról! Szavazzon Ön is!
A közönségszavazás 2024. december 12. és 19. között zajlik. 🎁…
Tovább olvasom >