Südback 2022
A stuttgarti Südback Szakvásár a kézműves pékségek egyik legfontosabb európai iparági találkozási pontja. A kiállítást megelőző sajtótájékoztatóról Buliczka Tünde, a Magyar Pékszövetség munkatársa, a Pékmester című lap főszerkesztője készített tudósítást.
A Südback Szakvásárt 1978-ban rendezték meg először azzal a céllal, hogy a kézműves pékségek képviselői találkozhassanak, megismerkedhessenek az új gépekkel, eszközökkel, alapanyagokkal, szolgáltatásokkal és iparáguk trendjeivel. Előremutató szakmai programok és előadások mindig is társultak és kapcsolódnak ezekhez a vásárokhoz. Idén Stuttgartban, október 22-25. között ismét megnyitja kapuit a kiállítás, teret adva a sütőipar képviselőinek a személyes találkozóra. A hazai és külföldi pékségek képviselőinek két évig nem volt alkalma találkozni országos vásáron. Ez az idő megmutatta, hogy digitálisan és virtuálisan sok minden lehetséges. Ugyanakkor az is világossá vált, hogy az embereknek szükségük van személyes találkozásokra és a kommunikációra. Idén öt kiállító terem várja az érdeklődőket, a csarnokokban a munka- és üzemeltetés technika, irodatechnika, irodai berendezések, alapanyagok és félkész termékek, árucikkek, értékesítést ösztönző szolgáltatások területén kaphatnak betekintést a látogatók az iparági fejlesztésekbe.
Piaci alakulás és számadatok
Január 1-ig összesen 1551 pékség szerepelt a német kézművesek nyilvántartásában, Baden-Württembergben. Ugyanakkor az országos adatok szerint Németországban 9965 pékség lett bejegyezve és jelenleg 240 800 embert foglalkoztat a sütőipar. Az előző évhez képest az árbevétel kismértékben, 14,89 milliárd euróra nőtt.
A pékségek számára az egyik legnagyobb kihívás a humán erőforrások területén van. Hiányoznak a képzett szakemberek a termelésben és az értékesítésben. Egyre kevesebb fiatal választja a sütőipari pályát. 2021-ben 12 242 gyakornok jelentkezett, ami az előző évhez képest csaknem 1200 fővel volt kevesebb. Ezek az adatok egyértelműen befolyásolják a szakképzett pékmesterek számát és a potenciális üzleti utódok jelenlétét.
A sütőipar minden területen figyelemmel kíséri a mindenkori költségalakulást, valamint a nyersanyag- és energiapiacon kialakult feszült ellátási helyzetet. Nagyon fontos, hogy a vállalatok fenntarthatóan működjenek. A vásárlók egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítanak annak, ha egy vállalkozás törekszik a környezettudatosságra, használ-e regionális illetve minőségi alapanyagokat.
Jelentős fejlődésnek indult a sütőipar digitalizálása
A pandémia idején ennek fontossága felerősödött a kereskedelemben. A készpénz nélküli fizetési tranzakciók ma már szinte mindenhol lehetségesek. Az intelligens rendszereket egyre gyakrabban használják a hatékonyság és a termelés növekedésének érdekében.
A teljes cikket a Pékmester augusztusi számában olvashatják.
Kapcsolódó cikkeink
Kenyérkosárérték
A drasztikus változásokat hozó válságévek után 2023-ban a sütőipar költségeinek…
Tovább olvasom >Lehullt a lepel az idei Szent István napi kenyérről
Hagyományos kovászos technológiával, burgonya hozzáadásával, négyféle lisztből készült az idei…
Tovább olvasom >Rekordszámú nevezés érkezett a XIII. Szent István napi Kenyérversenyre
Idén érkezett a legtöbb termék a Magyar Pékszövetség által 13.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >Változások az alkoholreklámozási szabályokban 2024. január 1-től
2024. január 1-jétől jelentős változások lépnek életbe az alkoholreklámozás terén,…
Tovább olvasom >