Starbucks: terjeszkedés a Közel-Keleten és Kínában, leépítés Amerikában
A Starbucks ambiciózus terveket jelentett be a következő évekre: évente átlagosan száz új üzletet nyit a Közel-Keleten, és jelentős terjeszkedést tervez Kínában is. Ezzel párhuzamosan azonban az amerikai üzletágban leépítések várhatók. A vállalat célja, hogy helyreállítsa eladásait és megerősítse piaci jelenlétét.
Közel-keleti terjeszkedés a bojkott árnyékában
A Starbucks a következő öt évben mintegy 500 új üzlet megnyitását, ezzel együtt pedig 5000 új munkahely létrehozását tervezi a Közel-Keleten – jelentette be Brian Niccol vezérigazgató a Bloombergnek adott interjújában. Niccol, aki szeptemberben csatlakozott a vállalathoz, új stratégiával kívánja fellendíteni a növekedést.
Jelenleg a Starbucks több mint 1300 üzlettel rendelkezik a térségben, azonban az eladásokat tavaly jelentősen visszavetette egy politikai indíttatású fogyasztói bojkott. A helyi vásárlók úgy vélték, hogy a cég nem gyakorol elég nyomást Izraelre a gázai konfliktus miatt, ezért elfordultak a márkától. A bojkott hatása nemcsak a közel-keleti, hanem az amerikai piacon is érződött, továbbá a magas árak és a hosszú várakozási idők is rontották az eladásokat.
Kína: több ezer új kávézó nyílik
A nemzetközi piacok kiemelt szerepet kapnak a Starbucks stratégiájában. Kínában a vállalat több ezer új üzlet nyitását tervezi, ami jelentős bővülést jelent a jelenlegi hálózathoz képest.
Niccol januárban tett látogatást Kínában, ahol a Starbucks jövőbeli lehetőségeit vizsgálta. A vállalat potenciálisan egy részesedés eladását is mérlegeli az ázsiai piacon, hogy növelje a finanszírozási forrásait.
Amerikai leépítések és átalakulás
A vezérigazgató kezdetben az észak-amerikai üzletágra összpontosított, amely a vállalat bevételeinek háromnegyedét adja. Stratégiai célja, hogy egyszerűsítse a szervezeti struktúrát és hatékonyabb működést érjen el. Ennek következményeként az amerikai üzletágban várhatóan leépítések lesznek, amelyeket március elejéig jelentenek be.
A Starbucks részvényei idén 24 százalékkal emelkedtek a szerdai zárásig. A növekedés annak köszönhető, hogy a vállalat január végén közölte: az eladások visszaesése mérséklődött, ami arra utal, hogy Niccol kezdeményezései kezdenek érvényesülni.
A következő hónapok döntő jelentőségűek lehetnek a Starbucks számára: miközben a Közel-Keleten és Kínában bővül, az amerikai üzletág átalakítása kulcsfontosságú lesz a vállalat hosszú távú stabilitása szempontjából.
Kapcsolódó cikkeink
Kilőtt Kína kiskereskedelmi forgalma az év első két hónapjában
Kína ipari termelése a decemberinél kisebb, de a várakozásokat meghaladó…
Tovább olvasom >Februárban csökkent a fogyasztói árindex Kínában, bő egy éve először
Kínában februárban több mint egy éve először csökkent a fogyasztói…
Tovább olvasom >100%-ban a Nestlé tulajdonába került a kínai Hsu Fu Chi édességmárka
Megszerezte a Nestlé a kínai Hsu Fu Chi édességgyártó fennmaradó…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrés nagyon nem a profit, de akadnak rá nemzetközi példák is
A március 17-től élő árrésstop bevezetése nem volt teljesen váratlan,…
Tovább olvasom >Árrésstop Magyarországon: Kik az érintettek, és valóban indokolt a kormányzati beavatkozás?
A magyar kormány március 17-től – egyelőre május 31-ig –…
Tovább olvasom >A globális kihívások ellenére 2025-ben is a kitörési pontokat keresik a kkv-k
A 2025-ös gazdasági előrejelzések szerint a vállalkozásoknak számos kihívással kell…
Tovább olvasom >