Stagnál a nyers tej átlagára
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) folyamatosan nyomon követi, és a rendszeres kiadványaiban közreadja a világ mezőgazdasági- és élelmiszeriparitermék-piacainak tendenciáit.
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon a nyers tej országos termelői átlagára 109,08 forint/kilogramm volt 2021 júliusában. A fehérjetartalom 0,02 százalékpontos és a zsírtartalom 0,05 százalékpontos romlása, valamint az alapár stagnálása mellett a nyers tej átlagára nem változott 2021 júliusában a júniusihoz képest, és 8 százalékkal meghaladta az előző év azonos hónapjának átlagárát.
A nyers tej kiviteli ára 2021 júliusában 115,42 forint/kilogramm volt, az előző havihoz képest 15 százalékkal, az előző év azonos hónapjához viszonyítva 16 százalékkal emelkedett. A kiviteli ár 6 százalékkal meghaladta a termelői átlagárat.
Az AKI PÁIR adatai szerint a nyers tej kiszállítása 35 százalékkal bővült 2021 júliusában az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
***
A USA agrárminisztériumának (USDA) szeptemberi előrevetítése szerint 780 millió tonna (+1 százalék) búza kerülhet betakarításra a világon a 2021/2022. gazdasági évben. A legfőbb termelők közül nagyobb termés kerülhet az Európai Unió, Kína és India, a kisebbek közül Ukrajna, Argentína és az Egyesült Királyság tárolóiba. Ezzel szemben Oroszországban, az USA-ban, Ausztráliában és Kanadában egyaránt csökkenhet a termelés. Az elemzők a búza globális felhasználását csaknem 790 millió tonnára becsülik, ez az egy évvel korábbit 1 százalékkal haladná meg. A búza globális forgalma 201 millió tonna (+2 százalék) lehet a 2021/2022. gazdasági évben.
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon szeptember első hetében az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 78,2 ezer forint/tonna (ami 44 százalékos emelkedés az egy évvel korábbihoz képest), a takarmánybúzáé 75,1 ezer forint/tonna (+43 százalék), a takarmánykukoricáé 79,8 ezer forint/tonna (+74 százalék) volt.
Ezzel egy időben a repcemag termelői ára 196,6 ezer forint/tonna (+53 százalék), az ipari napraforgómagé (magas olajsavtartalmú napraforgómaggal együtt) 145,4 ezer forint/tonna (+24 százalék) volt. A full-fat szóját (33 százalék fehérje-, 12 százalék olaj- és legfeljebb 12 százalék víztartalmú) 173,8 ezer forint/tonna (+22 százalék) áfa és szállítási költség nélküli áron értékesítették ugyanekkor.
***
Az AKI PÁIR adatai szerint a 36. héten a hazai termesztésű, 16 cm+ átmérőjű karfiol 420 forint/kilogramm leggyakoribb áron került a választékba, ami 22 százalékkal meghaladta a tavalyi 36. heti árát. A hazai Clapp kedveltje körtefajta 450, a Vilmoskörte 500 forint/kilogramm leggyakoribb áron szerepelt a kínálatban. A görögdinnye ára 22 százalékkal 153 forint/kilogrammra csökkent a 27–36. héten az előző év azonos időszakának átlagárához viszonyítva.
A belföldön termelt és belföldön értékesített földrajzi jelzés nélküli, valamint az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borok értékesítési ára 6 százalékkal csaknem 23,4 ezer forintra emelkedett hektoliterenként 2021 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva.
//
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >