Sovány lesz az almaszüret
Megkezdődött az almaszüret Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol az ország almatermő területének több mint a fele található – közölte a térségi kormányhivatal földművelésügyi igazgatóságának főfalugazdásza kedden.
A Nyírségben 15.772 hektár termő almásterületet tartanak nyilván, ami az ország több mint 28 ezer hektáros almásának mintegy 55 százalékát teszi ki, s a szüret a léalma betakarításával indult – mondta Guttyán Tamás. Hozzátette: a szabolcsi almáskerteket május 6-án jelentős fagykár érte, 80-90 százalékban lefagyott a termés, így „sovány szüretre számíthatnak a gazdálkodók”.
A kevés termés miatt – folytatta – nagyon jó ára van a léalmának, a feldolgozók kilogrammonként 36 forint, plusz általános forgalmi adót, illetve az áfa körbe nem tartozó őstermelőknek plusz kétszázalékos kompenzációs felárat fizetnek a leadott gyümölcsért. A múlt év augusztusában 23 forinttal indult a léalma felvásárlása, de később csökken az ár, egészen 15 forintig.
A főfalugazdász kitért arra, hogy ha nem lett volna fagy, akkor a közel 16 ezer hektáros nyírségi almaterületen akár 300 ezer tonna fölötti termés is lehetett volna. Megjegyezte: az utóbbi öt évben „rájár a rúd” a szabolcsi almatermelőkre, időjárási kálváriájuk 2007-ben szintén az ideihez hasonló fagykárral kezdődött.
A következő évben ugyan jó volt a termés, de a 2007-es kiesett hasznukat a feldolgozók és felvásárlók alacsony átvételi árak alkalmazásával igyekeztek behozni, így a termelők ismét pórul jártak. 2009-ben a viharok, jégverések és az aszály tette tönkre az almatermés jó részét, 2010-ben pedig az esős időjárás a belvízi elöntésekkel, illetve a növényvédelem ellehetetlenítésével, majd az idén jött az újabb fagy.
A mostani, augusztus 19-i kárbejelentési határidőig Szabolcsban 5.030 termelő nyújtott be támogatási igényt az európai uniós úgynevezett deminimisz keretre. A kárigények ellenőrzését megkezdte a térségi földművelésügyi igazgatóság. Guttyán Tamás megjegyezte: az elmúlt öt alacsony jövedelmű évnek a hatása, hogy mintegy 30 százalékkal csökkent az almásterületek nagysága – országosan 40 ezer hektárról, 28 ezerre – mivel sokan kivágják, vagy nem gondozzák a gyümölcsösöket. Szabolcsban is hasonló az arány, legalább harmadával kevesebb a termőterület. Gond tovább – emelte ki -, hogy az almások 75-80 százalékában ma már csak ipari feldolgozásra szánt gyümölcsöt termesztenek.
Az étkezési alma szürete később, szeptember közepe körül indul Szabolcsban, persze, azokon a helyeken, ahol a fagy nem tette tönkre teljesen az idei termést – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Pénteken indul a Magyar Élelmiszerbank Egyesület karácsonyi akciója
Péntektől vasárnapig az Élelmiszerbank hagyományos karácsonyi kampányának keretében minden korábbinál…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >NAV: a lakosság csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak,…
Tovább olvasom >