Sokszínű szezon: változó trendek az európai spárgapiacon
A 2024-es spárgaszezon is megerősítette, hogy Európa egyik legnépszerűbb tavaszi zöldségét számos, országonként eltérő kihívás és lehetőség formálja. Bár a kontinens termelésének több mint harmadát még mindig Németország adja, ott évek óta csökken a termesztési kedv és a betakarított mennyiség is. Eközben Spanyolországban a kedvezőtlen időjárás ellenére is pozitív kilátások jellemzik az ágazatot, míg Magyarországon a szűkülő termőterület ellenére is nő a kivitel értéke – írja az Agrárszektor.
Csökkenő német termelés, növekvő árak
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az Európai Unió spárgatermése 2024-ben elérte a 305 ezer tonnát. Ennek 35%-át Németország adta, 108 ezer tonnával. A német Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) adatai alapján 19,7 ezer hektáron termesztettek spárgát, ami 3%-kal kevesebb, mint tavaly, és már 17%-kal elmarad a 2018-as rekordévtől. A csökkenő kínálat hatással volt az árakra is: a fehér spárga nagybanin 8,56 euró/kg áron, 18%-os áremelkedéssel jelent meg, míg a zöld spárga ára 9,54 euró/kg körül stagnált.
Spanyol növekedés eső után
Spanyolországban a spárgaszezon csúszva indult a szokatlanul csapadékos tavasz miatt, de a Granada tartományban várható 35 ezer tonnás betakarítás 10–15%-kal múlhatja felül a tavalyit. Az ország termelésének 60%-a innen származik, és az idei évre 19,9 ezer tonnás termés várható, ami 15%-os növekedést jelent 2023-hoz képest.
Visszafogott kereskedelem Nyugat-Európában
Az uniós belkereskedelemben idén több nagy exportőr is visszafogta spárgaszállításait: Hollandia 7%-kal, Olaszország pedig 20%-kal csökkentette kivitelét. Ugyanakkor az EU 24,5 ezer tonna spárgát importált harmadik országokból, amely 3%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A legnagyobb beszállító továbbra is Peru volt, 15,7 ezer tonnával.
Magyarország: kisebb terület, nagyobb exportérték
Hazánkban a spárgatermő terület az elmúlt tíz év során fokozatosan csökkent, 2024-ben már csak ezer hektáron termesztették. A betakarított mennyiség 4,61 ezer tonnára apadt, ugyanakkor a friss vagy hűtött spárga kivitelének értéke 20%-kal 3,77 milliárd forintra nőtt. Mennyiségben 18%-os emelkedéssel 2,65 ezer tonnára bővült az export, így külkereskedelmi többletünk 3,64 milliárd forint lett, szemben a tavalyi 3,02 milliárddal.
Főbb célpiacaink közé tartozik Németország (938 tonna, -25%), Szlovákia (816 tonna, +100%) és Svájc (356 tonna, -27%). A Budapesti Nagybani Piacon a fehér spárga két héttel később jelent meg a tavalyinál, 4000 Ft/kg áron, amit hamarosan követett a zöld spárga is. A 18. hétre mindkét fajta ára 3000 Ft/kg-ra mérséklődött.
Egyensúlyozás a természet és a piac között
A spárga továbbra is keresett és prémium kategóriás termék az európai fogyasztók körében, de az ágazat működését évről évre formálja az időjárás, a költségnyomás, a munkaerőpiac állapota és a külpiaci igények alakulása. A termelők és kereskedők egyaránt rugalmas alkalmazkodásra kényszerülnek – legyen szó termőterület-csökkentésről, technológiai fejlesztésről vagy piaci újrapozicionálásról.
Kapcsolódó cikkeink
Európa éléskamrája sivataggá válhat
Spanyolország mára Európa vezető zöldség- és gyümölcstermelője lett, de agrársikereit…
Tovább olvasom >Zöldség-filharmonikusok – A nap videója
Hogyan szól az uborka? Milyen hangot ad a répa? Az…
Tovább olvasom >Zöldséget gyereknapra – meglepő akcióval készült a foodora
Gyümölcs- és zöldség akciót hirdet a foodora gyereknap alkalmából, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >