Sokszínű szezon: változó trendek az európai spárgapiacon
A 2024-es spárgaszezon is megerősítette, hogy Európa egyik legnépszerűbb tavaszi zöldségét számos, országonként eltérő kihívás és lehetőség formálja. Bár a kontinens termelésének több mint harmadát még mindig Németország adja, ott évek óta csökken a termesztési kedv és a betakarított mennyiség is. Eközben Spanyolországban a kedvezőtlen időjárás ellenére is pozitív kilátások jellemzik az ágazatot, míg Magyarországon a szűkülő termőterület ellenére is nő a kivitel értéke – írja az Agrárszektor.
Csökkenő német termelés, növekvő árak
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az Európai Unió spárgatermése 2024-ben elérte a 305 ezer tonnát. Ennek 35%-át Németország adta, 108 ezer tonnával. A német Szövetségi Statisztikai Hivatal (Destatis) adatai alapján 19,7 ezer hektáron termesztettek spárgát, ami 3%-kal kevesebb, mint tavaly, és már 17%-kal elmarad a 2018-as rekordévtől. A csökkenő kínálat hatással volt az árakra is: a fehér spárga nagybanin 8,56 euró/kg áron, 18%-os áremelkedéssel jelent meg, míg a zöld spárga ára 9,54 euró/kg körül stagnált.
Spanyol növekedés eső után
Spanyolországban a spárgaszezon csúszva indult a szokatlanul csapadékos tavasz miatt, de a Granada tartományban várható 35 ezer tonnás betakarítás 10–15%-kal múlhatja felül a tavalyit. Az ország termelésének 60%-a innen származik, és az idei évre 19,9 ezer tonnás termés várható, ami 15%-os növekedést jelent 2023-hoz képest.
Visszafogott kereskedelem Nyugat-Európában
Az uniós belkereskedelemben idén több nagy exportőr is visszafogta spárgaszállításait: Hollandia 7%-kal, Olaszország pedig 20%-kal csökkentette kivitelét. Ugyanakkor az EU 24,5 ezer tonna spárgát importált harmadik országokból, amely 3%-os növekedést jelent az előző évhez képest. A legnagyobb beszállító továbbra is Peru volt, 15,7 ezer tonnával.
Magyarország: kisebb terület, nagyobb exportérték
Hazánkban a spárgatermő terület az elmúlt tíz év során fokozatosan csökkent, 2024-ben már csak ezer hektáron termesztették. A betakarított mennyiség 4,61 ezer tonnára apadt, ugyanakkor a friss vagy hűtött spárga kivitelének értéke 20%-kal 3,77 milliárd forintra nőtt. Mennyiségben 18%-os emelkedéssel 2,65 ezer tonnára bővült az export, így külkereskedelmi többletünk 3,64 milliárd forint lett, szemben a tavalyi 3,02 milliárddal.
Főbb célpiacaink közé tartozik Németország (938 tonna, -25%), Szlovákia (816 tonna, +100%) és Svájc (356 tonna, -27%). A Budapesti Nagybani Piacon a fehér spárga két héttel később jelent meg a tavalyinál, 4000 Ft/kg áron, amit hamarosan követett a zöld spárga is. A 18. hétre mindkét fajta ára 3000 Ft/kg-ra mérséklődött.
Egyensúlyozás a természet és a piac között
A spárga továbbra is keresett és prémium kategóriás termék az európai fogyasztók körében, de az ágazat működését évről évre formálja az időjárás, a költségnyomás, a munkaerőpiac állapota és a külpiaci igények alakulása. A termelők és kereskedők egyaránt rugalmas alkalmazkodásra kényszerülnek – legyen szó termőterület-csökkentésről, technológiai fejlesztésről vagy piaci újrapozicionálásról.
Kapcsolódó cikkeink
Erősödött a spárga exportja 2024-ben
Az Eurostat adatai szerint Magyarországon az elmúlt évtizedben csökkent a…
Tovább olvasom >Megérkezett a spárga a Kifli.hu-ra – egyre többen keresik a szezonális, hazai zöldségeket
A Kifli.hu tavaszi kínálata újabb különlegességgel bővült: áprilistól június közepéig…
Tovább olvasom >Spárgaszezon indul Magyarországon: exportnagyhatalom vagy gasztronómiai lehetőség?
Miközben Nyugat-Európában tavaszi csemegeként ünneplik, itthon még mindig csak szűk…
Tovább olvasom >További cikkeink
Május közepétől jöhet a drogériák árcsökkentése: 30 termékkategóriában mérséklődhetnek az árak
Újabb hatósági beavatkozás készül a hazai kiskereskedelemben: a kormány 30…
Tovább olvasom >KSH: a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 0,4 százalékkal haladta meg, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal mérséklődött
Márciusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 0,4…
Tovább olvasom >Az NGM elégedett a kiskereskedelmi forgalom bővülésével
A kiskereskedelmi forgalom márciusi megtorpanása csupán átmeneti, technikai jelenség, amelynek…
Tovább olvasom >