Megugrott a juhok száma
A Magyar Állattenyésztők Szövetsége a juh- és kecskeágazat jelenlegi állapotáról adott közre helyzetjelentést. Felhívják a figyelmet arra, hogy megugrott az állatlétszám, ugyanakkor a piaci lehetőségek nem bővültek, és keveset tettünk a megfelelő árualapért – olvasható az agrarszektor.hu-n.
Ahogy írják, a juhlétszám és a juhászatok száma 2011 és 2017 között érzékelhetően emelkedett. A juhtartók száma 6500-ról, 8950-re nőtt. Ez nem a tartási kedv fokozódásának, hanem a közel háromszorosára emelt anyajuh-támogatásnak és a „Földet a gazdáknak” programnak köszönhető. Az államtól bérelt földterületek után ugyanis hektáronként legalább 0,5 állategység jószágot kellett beállítani. Megjegyezzük: a földárverések során is előnyt élvezett az állattartó gazda.
A tenyészkos és -bak beállítás támogatása tavaly indult először. A támogatás mértéke a tenyészállat vételárának 75 százaléka. Továbbá az állattartótelep-korszerűsítést célzó támogatás juhágazati keretét a kormány 2017-ben 4 milliárd forintról 5,4 milliárdra emelte, aminek köszönhetően a pályázók döntő része nyert. A közeljövőben mintegy 360 juhtartó-telepen kerülhet sor támogatott beruházásokra.
A jelentés szerint jelenleg 29 juh-, és 6 kecskefajtát tenyésztenek Magyarországon, a fajtaválaszték túl nagy ahhoz, hogy minőségi és versenyképes árualapot lehessen előállítani. Ehelyett néhány fajtára kellene szakosodni és ezekkel tudatos árutermelő keresztezéseket végezni – ajánlják. A 2014-ben elkészített kiskérődző stratégia céljai között szerepel a tenyészállat beállítás támogatáson kívül a juh- és kecskehúsfogyasztás ösztönzése, ezek áfájának 5 százalékra csökkentése és a juhászok képzése is. Hozzátesszük: a szakma rendkívül elöregedő korösszetételt mutat, csekély a juhászkodás vonzereje a fiatalok körében. ((agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Fokozott ellenőrzések a hazai állatállomány védelmében
Kiemelten fontos a védekezés a fertőző állatbetegségek ellen, hiszen így…
Tovább olvasom >Növénytermesztési és állattenyésztési bemutatókertet épít a MATE Gödöllőn
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Szent István Campus…
Tovább olvasom >Magyarország kezdeményezésére felszólítás érkezik Brüsszelnek: Ukrajna helyett a gazdák érdekét védjék!
Hazánk kezdeményezésére, az Ukrajnával határos uniós tagállamok agrárminiszterei közös nyilatkozatban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >Kiszámíthatatlan szezont hozott 2025 a csonthéjas gyümölcsök piacán
Ellentétes tendenciák jellemzik a 2025-ös csonthéjas gyümölcsszezont világszerte: miközben egyes…
Tovább olvasom >Hódít a #MatchaTok: a japán zöldtea por lett a közösségi média új kedvence
A TikTokon elindult #MatchaTok trend szélsebesen meghódította a világot: a…
Tovább olvasom >