Skócia ingyenessé teszi a menstruációs termékeket
Skócia elsőként kínál ingyen tampont, egészségügyi betéteket és egyéb menstruációs termékeket.
A menstruációs termékek mostantól ingyenesek Skóciában mindenkinek, akinek szüksége van rájuk, közel két évvel azután, hogy az ország parlamentje jóváhagyott egy mérföldkőnek számító jogszabályt. A kezdeményezés révén Skócia a világon az első olyan ország, amely ingyenes egészségügyi termékeket biztosít, ami része annak a globális erőfeszítésnek, hogy véget vessenek az „menstruációs szegénységnek”, vagy a tamponokhoz és egészségügyi betétekhez való hozzáférés hiányának a túl magas költségek miatt.
Monica Lennon, a törvényhozó, aki 2020-ban benyújtotta az időszakos termékekről szóló törvényjavaslat tervezetét, Twitteren azt írta, hogy Skócia lehet „az első, de nem az utolsó” ország, amely ingyenes időszaki termékeket biztosít.
„Hatalmas kulturális változásnak vagyunk tanúi, ahol a korszak megbélyegzése már nem tolerálható” – mondta Lennon asszony a The New York Timesnak küldött e-mailben. „Nagyobb hangsúlyt kap a menstruációs jólét, és újra a hangsúly az orvosi nőgyűlölet leküzdésére.”
Észak-Írország hasonló intézkedést fontolgat, Új-Zéland és Szöul pedig ingyenes menstruációs termékeket kínál az iskolákban.
„Reményt ad nekem, hogy nem mi leszünk az utolsó ország, amely az ingyenes időszaki termékekhez való hozzáférést bevezeti a törvénykönyvbe” – mondta Lennon asszony.
Shona Robison, Skócia társadalmi igazságügyi minisztere – visszhangozta Ms. Lennont.
„Az ingyenes menstruációs termékekhez való hozzáférés biztosítása alapvető fontosságú az egyenlőség és a méltóság szempontjából, és megszünteti a hozzáférés pénzügyi akadályait” – mondta közleményében. Mivel a megélhetési költségek emelkednek, és sokan nehéz döntéseket hoznak, hozzátette: „Soha nem akarjuk, hogy bárki is olyan helyzetbe kerüljön, hogy ne férhessen hozzá a menstruációs termékekhez.”
A 2020-as skóciai törvény egy korábbi törvény nyomán született, amely ingyenes hozzáférést biztosított a tamponokhoz és egészségügyi betétekhez az iskolákban, főiskolákon, egyetemeken és más középületekben. Mostantól minden skóciai önkormányzatnak konzultálnia kell a helyi közösségekkel a menstruációs termékek legjobb hozzáférési pontjának meghatározása érdekében. E-mailjében Ms. Lennon elmondta, hogy a menstruációs termékek elérhetők lesznek a könyvtárakban, uszodákban, nyilvános edzőtermekben, közösségi épületekben, városházákban, gyógyszertárakban és orvosi rendelőkben.
Az ingyenes menstruációs termékekkel az emberek a Pickup My Period nevű mobilalkalmazáson keresztül találhatják meg a legközelebbi helyet. Az alkalmazás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy szűrjék, mely termékek állnak rendelkezésre, és hogyan találják meg őket a helyszínen. Házhoz szállítás is megoldható.
A törvénytervezet kidolgozásakor Ms. Lennon és a törvényjavaslat többi írója azt mondta, hogy szem előtt tartják a menstruációval kapcsolatos kihívásokat a szegénységben, hajléktalanságban, bántalmazó kapcsolatokban és egészségügyi állapotokban.
A Plan International egyesült királyságbeli nonprofit szervezet 2020-as tanulmánya szerint a koronavírus-járvány csak súlyosbította ezeket a problémákat. A csoport megállapította, hogy a 14 és 21 év közötti lányok és nők csaknem egyharmadának problémái voltak abban az évben azzal, hogy megengedhette magának vagy hozzájuthatott egészségügyi termékekhez. az első országos zárlat idején.
Az Egyesült Államokban a George Mason Egyetem 2021-es tanulmánya kimutatta, hogy 2020-ban a főiskolára járó nők 14 százaléka tapasztalt menstruációs szegénységet. A tanulmány megállapította, hogy a latin és fekete nők magasabb arányban érintettek.
Az Alliance for Period Supplies, egy érdekképviseleti csoport szerint tizenhét állam és Washington, D.C., törvényeket fogadtak el, amelyek előírják a diákok ingyenes hozzáférését a menstruációs termékekhez. A menstruációs termékekre, például betétekre és menstruációs kelyhekre kivetett állami forgalmi adók – amelyet gyakran tamponadónak is neveznek – hatályon kívül helyezése iránti szélesebb körű törekvések rohamok indultak el. Az adó hatályon kívül helyezése mellett állók azzal érvelnek, hogy az olyan szükségleti cikkeket, mint a tamponok és betétek, adómentesnek kell lenniük, míg mások azzal érvelnek, hogy az államoknak szükségük van a bevételre. Legalább 32 állam vezetett be intézkedéseket az adó eltörlésére, és eddig 13-nak sikerült.
Remy Tumin / The New York Times
Kapcsolódó cikkeink
Spanyolországba és Skóciába helyezi át az ír whiskey-k palackozását a Suntory
Úgy döntött a japán italóriás, a Suntory, hogy három ír…
Tovább olvasom >Mától nem kell áfát fizetni a sajátmárkás menstruációs termékek vásárlása után a Tescóban
2024. június 27-től a Tesco minden sajátmárkás női intim higiéniai…
Tovább olvasom >2,4 milliárd fontot költhetnek a britek sörre a 2024-es EB alatt
Becslések szerint a britek 604,5 millió korsó sört isznak meg…
Tovább olvasom >További cikkeink
Ezzel magyarázza az NGM magyarázata a folyamatos drágulást
Az olajellátást érintő ukrán fenyegetettség és az amerikai szankciók együttesen…
Tovább olvasom >Medveburger: Brassó új kulináris különlegessége
Románia új kulináris szenzációval rukkolt elő: Brassóban, a Cinka-hegynél található…
Tovább olvasom >Eurostat: tovább emelkedett az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma
Az uniós turisztikai szálláshelyeken eltöltött éjszakák becsült száma 2024-ben elérte…
Tovább olvasom >