Simor András: „A hatóságok rosszul ülnek a lovon”
Hogyan alakítja át a virtuális világ a bankszektort? Pénz vagy kriptovaluta? Jó lenne-e, ha már euróval fizetnénk? Mi történne, ha átlagemberként a jegybanknál vezetnénk a számlánkat? FutureTalks podcastsorozatunkban Krizsó Szilvia ezúttal Simor András közgazdásszal, az Erste Group Bank AG felügyelőbizottságának tagjával, a Magyar Nemzeti Bank volt elnökével beszélgetett.
A várható inflációnövekedés kapcsán Simor András úgy fogalmazott, a vita most arról szól, hogy vajon rövid távú növekedésre számíthatunk-e, vagy tartósra? Elmondta: a kínálati oldalon a globalizáció visszaesőben van, a kialakult helyzetben biztonságra törekszenek a vállalatok, a keresleti oldalon ugyanakkor nagyon megnőttek a megtakarítások a válság miatt.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2021/05/Simor_111-300x182.jpg)
Simor András és Krizsó Szilvia
– A nyitással ennek egy részét az emberek fel fogják élni, ami az infláció növekedése irányába hat. Akik félre tudnak tenni azok most lehet, hogy nagyobb megtakarításokat akarnak. Ebben a kereslethiányos helyzetben a hatóságok, különösen a jegybankok azzal próbálták az embereket vásárlásra bírni, hogy minél olcsóbbá tették a hiteleket. De hiába volt olcsó a hitel, az emberek hitelállománya nem igazán nőtt. Hordták bankba, állampapírba, részvénybe a pénzt, tehát egyszerűen megtakarítottak és nem vették igénybe a hiteleket, nem költöttek, annak ellenére, hogy ez a pénz igazából nem fialt semmit.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2021/05/Simor_13-300x169.jpg)
Simor András
Simor András szerint a hitelek olcsósításával rosszul ülnek a hatóságok a lovon. Úgy véli, az emberek azért takarítanak meg, mert nem érzik magukat biztonságban. A 2008-as válság, a technológiai fejlődés és a pandémia hármasa miatt a közgazdász szerint olyan mennyiségű félelem és bizonytalanságérzés halmozódott fel az emberekben, ami mind hosszú távú megtakarításra ösztönzi őket.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2021/05/Simor_66-300x180.jpg)
Krizsó Szilvia
Az euro bevezetését illetően Simor András úgy látja, hazánk nagyon közel van ahhoz, hogy erre érett legyen. Felvetődött a kriptovaluták terjedésének kérdése is.
– A pénz kezdi elveszteni az értékét. Ha én alacsony kockázatú befektetésben szeretném tartani a pénzemet és ott veszítek rajta, elértéktelenedik, és akkor keresek olyan eszközöket, amik magas kockázatúak, de mégis valamilyen hozamot biztosítanak: veszek tehát részvényeket, bitcoint, meg mindent, amiről azt gondolom, hogy föl fog menni az értéke.
Az Erste Group felügyelőbizottságának tagja szerint érdekes lesz, ha az államok kibocsájtják a saját elektronikus pénzüket.
– A jegybankok most is vezetnek elektronikus számlát a kereskedelmi bankok számára, de ha ők bevezetik a saját kriptodevizájukat, akkor gyakorlatilag minden magyar állampolgárnak és vállalkozásnak lehet a jegybanknál számlája, amiről sokkal jobban tud majd fizetni, mint most egy kriptodevizával. Ez leegyszerűsíti a fizetést és növeli a pénz biztonságát.
A beszélgetésben szó esik még a virtuális világ bankszektorra tett hatásáról, a munka drasztikusan átalakuló munka világához szükséges új készségekről, jegybank és kormány viszonya, valamint az olcsó hitelek hátrányáról.
A teljes beszélgetést meghallgathatja és megnézheti az alábbi platformokon, a linkekre kattintva:
Youtube:
Facebook:
https://www.facebook.com/trademagazin.hu
Soundcloud:
https://soundcloud.com/trade-magazin
Spotify:
https://open.spotify.com/show/1imr2D62BIXEzsr5RNABLu
Trade magazin:
https://trademagazin.hu/hu/rendezvenyek/future-talks-business-podcast/
Minden héten hétfőn 17 órakor új adással jelentkezünk a Future Talks Krizsó Szilviával business podcastunkban.
Kapcsolódó cikkeink
Miből mennyi az elég? – válaszol Kovács András Péter
„A humor annyira a jelen és a pillanatnyi műfaja, így…
Tovább olvasom >Jézus volt az első kommunikátor
Kőszegi András márkatanácsadó volt a Futuretalks Krozsó Szilviával podcastsorozatunk legutóbbi…
Tovább olvasom >Önelfogadásról, önfelszabadításról és a hétköznapok ajándékáról – Együtt okosodtunk! (Business Days 2024 2. rész)
A Business Days pénteki napja az egész heti megfeszített figyelem…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >