Sertésszaporítóanyag-előállító állomás épült Mohácson
Átadták a Kantel Kft. 140 millió forintból épült sertésszaporítóanyag-előállító állomását Mohácson csütörtökön.
Straub István, a magyar tulajdonú cég ügyvezetője elmondta, hogy a 60 kan tartását biztosító létesítményben steril körülmények között, korszerű berendezések használatával évente 20-25 ezer koca megtermékenyítéséhez elegendő, kiváló minőségű szaporítóanyagot nyernek, amellyel a cég 400-450 ezer hízósertés születéséhez járul hozzá.
Hozzátette: a tavaly alakult Kantel Kft. a beruházást saját forrásból és hitelből fedezte, a szaporítóanyagot elsősorban tulajdonosának, a 10 ezer kocát birtokló Magyar Sertés Kft.-nek állítja elő. A cél, hogy a vállalat olyan genetikai tulajdonságú, kiváló húsú sertéseket tarthasson, amelyek kevesebb költséggel, rövidebb idő alatt nagyobb súlygyarapodást érnek el.
Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár hangsúlyozta: a mohácsi fejlesztés szinkronban van a kormányzat azon középtávú céljával, hogy az agrárium szerkezetén belül az állattenyésztés aránya a jelenlegi 34 százalékról 50 százalékra emelkedjen. Erre azért is szükség van, mert az állattartás bővülése, a feldolgozóipar fellendülése növeli a foglalkoztatást – tette hozzá.
Ehhez a kormányzat a nemzeti költségvetésből igyekszik a tavalyi szinten biztosítani az állatjóléti és egyebek mellett egyes állatbetegségekkel kapcsolatos támogatásokat, és megkezdte azok brüsszeli engedélyeztetését a 2014-2020-as európai uniós költségvetési időszakra – mondta.
Horváth István, Szekszárd fideszes polgármestere, a sertésprogram végrehajtásáért felelős miniszteri megbízott emlékeztetett arra, hogy az elmúlt húsz évben a korábbinak mintegy harmadára esett vissza a hazai sertések száma, s a kormány azt tervezi, hogy a jelenlegi kevesebb, mint 3 milliós létszámot 4-5 éven belül a duplájára emeli.
Elmondta: az ehhez szükséges szakmai, hatósági, gazdasági feltételek megteremtése érdekében az állatjóléti támogatásokon belül tavaly 6 milliárdról 7,2 milliárd forintra emelték a sertéságazatra költhető forrást, és a kormány milliárdokkal segítette húsipari cégek megmentését sertéstartó telepek korszerűsítését.
Horváth István szerint a hazai sertéságazat a szervezetlenség és az alacsony jövedelmezőség miatt is nehéz helyzetben van, de növekedési pályára állhat, ha versenyképessé válik.
A miniszteri megbízott úgy vélte: ehhez komoly előrelépést kell elérni a genetikában, az infrastruktúra fejlesztésében és az ágazati szereplők szervezett együttműködésében.
Szólt arról, hogy idén pályázat útján 2,6 milliárd forinttal támogatják a sertésnyilvántartó rendszer és egy olyan minőségi sertéshús program kidolgozását, amely hozzájárulna a hazai sertéshús fogyasztás növeléséhez.
Horváth István megjegyezte: Magyarországon a személyenkénti éves sertéshús fogyasztás 25-26 kilogramm, míg Ausztriában 58, Dániában 60 kilogramm felett van. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >ÖRT-NMHH Minikonferencia: Merre tovább influenszer reklámozás?
Milyen szabályok vonatkoznak ma az influenszerekre? Hol húzódnak az etikai…
Tovább olvasom >Bővül az ALDI app: ezentúl kuponok is elérhetők
Újabb mérföldkőhöz érkezett az ALDI applikáció. A vásárlók mostantól bármely…
Tovább olvasom >