Sertéspestis ellen oltóanyagon dolgoznak a kutatók
Az afrikai sertéspestis (ASF) elsősorban Ázsiában pusztít, ahol komoly gazdasági károkat és emelkedő élelmiszerárakat hoz magával. Kutatók egy olyan oltóanyag kifejlesztésén dolgoznak a sertéspestis ellen, amellyel megőrizhető a világ sertésállománya – olvasható az origo-n.
A Time magazin arról számolt be, hogy a vírust mindaddig nem tekintették fontosnak a kutatók, amíg tavaly Kínában meg nem jelent. Kína ugyanis a világ sertései felének az otthona.
Dr. Luis Rodriguez, aki a New York-i Plum-szigeten, az Egyesült Államok kormányának idegen állatbetegségekkel foglalkozó laboratóriumát vezeti, így nyilatkozott: “A napjainkra kialakult helyzet miatt, amely már globális fenyegetés, sokkal nagyobb hangsúlyt fektetünk erre a kutatásra.”
A vakcina kifejlesztésének egyik módja egy vírus megölése, mielőtt azt egy állatba juttatják. A vírus így nem teszi az állatot beteggé, ám arra ösztönzi az immunrendszert, hogy azonosítsa a vírust és ellenanyagokat állítson elő. Ez a megközelítés azonban nem feltétlenül hatékony minden vírus esetében, beleértve az ASF-t okozó vírusokat is.
A tudósok ezért egy másik típusú oltáson dolgoznak most, amely inkább egy legyengített vírusból készül, mint egy megöltből.
Vietnámban, ahol a vírus hat hónap alatt 3,7 millió sertést pusztított el, a kormánytól származó információk szerint vakcinákat tesztelnek ezen a nyáron, de eddig kevés részletet osztottak meg a programról. A kínai kormány közölte, hogy a tudósok egy oltáson dolgoznak, amely genetikailag változtatja meg a vírust. Ezt a megközelítést alkalmazzák az amerikai tudósok is.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma közölte, hogy nemrégiben megállapodást írt alá egy oltóanyaggyártóval a további kutatás és fejlesztés céljából. A kutatók előállítottak egy genetikailag módosított vírust, bizonyos gének megsemmisítése céljából.
Az afrikai sertéspestis – ahogy az Origo ebben az összeállításában bemutatta – egyre súlyosabb, globális gazdasági problémává növi ki magát, a járvány pedig igazolhatóan hatással van az élelmiszerárakra is. (origo, Pig-world.co.uk)
Kapcsolódó cikkeink
Nagy a baj az afrikai sertéspestis ügyében
A Kolozsvári Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem kutatói szerint rovarok is…
Tovább olvasom >Több mint 11 ezer baromfit kellett leölni madárinfluenza miatt Hajdú-Bihar megyében
Madárinfluenza-fertőzést igazoltak egy nádudvari tenyészpulyka-állományban, ahol 11 769 állat leölését…
Tovább olvasom >AM: stratégiai együttműködés az élelmiszerlánc-biztonság digitalizációjának előmozdítása érdekében
Újabb mérföldkőhöz érkezett az Agrárminisztérium (AM), az élelmiszerlánc-felügyelet és az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Sörszövetség: gyenge első negyedév után fellendülésben bízik a hazai söripar
Gyenge első negyedévet zárt a magyarországi söripar, ám a legnagyobb…
Tovább olvasom >GKI: áprilisban egyéves csúcsára ugrott a GKI fogyasztói bizalmi indexe
A GKI fogyasztói bizalmi index áprilisban egyéves csúcsára, mínusz 24,5…
Tovább olvasom >AM: kivételesen kedvező feltételekkel folytatódhat a szingapúri húsexport
Magyarország ezentúl minden eddiginél kedvezőbb feltételek mellett szállíthat sertéshúst és…
Tovább olvasom >