Rossz hír érkezett az ultrafeldolgozott élelmiszerekről
A modern táplálkozás egyik aggasztó trendje az ultrafeldolgozott élelmiszerek növekvő fogyasztása, melyek számos egészségügyi kockázatot rejthetnek magukban. Ezek a termékek, mint például a készételek, csomagolt sütemények, üdítőitalok és ropogtatnivalók, nagy mennyiségben tartalmaznak cukrot, sót, zsírokat, valamint mesterséges ízfokozókat és színezékeket. Bár ezek az összetevők javíthatják az élelmiszerek ízét és eltarthatóságát, ugyanakkor komoly egészségügyi problémákat okozhatnak.

Nem egészséges a szalámi sem
Számos tanulmány rávilágított arra, hogy az ultrafeldolgozott élelmiszerek rendszeres fogyasztása összefüggésbe hozható különböző krónikus betegségekkel, mint az elhízás, cukorbetegség és szívbetegségek. Ezek az élelmiszerek magas kalóriatartalommal rendelkeznek, ugyanakkor alacsony a tápértékük, ami könnyen súlygyarapodáshoz vezethet. Továbbá, az ilyen élelmiszerek fogyasztása károsíthatja az emésztőrendszert és gyengítheti az immunrendszer működését – írja a Live Science.
Táplálkozási szakemberek azt javasolják, hogy amennyire lehetséges, csökkentsük az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztását. Helyettük érdemes a teljes kiőrlésű gabonák, sovány fehérjék, zöldségek és gyümölcsök fogyasztására áttérni. Ezek az élelmiszerek nemcsak táplálóbbak, de az egészségmegőrzésben is kulcsszerepet játszanak.
A New York Times beszámolója szerint egy 130 ezer amerikai felnőtt bevonásával készült kutatás rávilágított arra, hogy a feldolgozott élelmiszerek, különösen a vöröshús termékek – mint például a szalámi, bacon vagy hot-dog – rendszeres fogyasztása nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségre is negatív hatással lehet. A kutatók megfigyelték, hogy azoknál, akik hetente két alkalommal fogyasztanak feldolgozott vöröshúst, 14 százalékkal megnőtt a demencia kialakulásának esélye.
Az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztásának csökkentése tehát nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészség megőrzése szempontjából is fontos lépés lehet. A tudatos táplálkozás és az egészséges élelmiszerek előnyben részesítése hozzájárulhat az életminőség javításához és a krónikus betegségek megelőzéséhez.
Kapcsolódó cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Dr. Némedi Erzsébet: A boldogság a bélben lakik
A bélrendszerünkben lévő mikrobiom egy olyan ökoszisztéma, amely nem csak…
Tovább olvasom >Hideg ital, forró következmények: szívritmuszavart is okozhat a jeges frissítő
Elsőre bizarrnak hangozhat, pedig tudományosan is igazolt: a hideg italok…
Tovább olvasom >További cikkeink
WHO: 50 százalékos drágulást sürgetnek a dohány, az alkohol és a cukros üdítők esetében
A következő tíz évben legalább 50 százalékkal kellene növelni a…
Tovább olvasom >Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban
Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global…
Tovább olvasom >Így változnak a gyógyszerárak: árkorlátozást vezetett be a kormány
Július 1-jétől életbe lépett a Nemzetgazdasági Minisztérium gyógyszerekre vonatkozó árkorlátozása,…
Tovább olvasom >