Romlott a gazdasági hangulat az EU-ban februárban
Romlott a gazdasági hangulat februárban mind az euróövezetben, mind az Európai Unió egészében.
Az Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) által szerdán kiadott jelentés szerint az euróövezetben februárban alig változott, 0,2 ponttal 106,1 pontra süllyedt a gazdaságba vetett bizalmat tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke. Az érték valamivel jobb az elemzők által várt 106 pontnál.
Az Európai Unióban 0,9 ponttal 105,3 pontra esett az index.
A nagyobb euróövezeti országok közül csak Hollandiában emelkedett az ESI (+3,0), míg Olaszországban 1,6 pontos, Franciaországban pedig 0,9 pontos csökkenést regisztráltak. Németországban és Spanyolországban gyakorlatilag nem változott az index.
A legnagyobb nem euróövezeti tagállamban, Nagy-Britanniában jelentősen 4,5 ponttal esett a mutató, amit nem tudott ellensúlyozni a második legnagyobb euróövezeti gazdaság, Lengyelország ESI-jének 1,4 pontos emelkedése.
Az euróövezetben már a kilencedik, az unióban pedig a tízedik egymást követő hónapban romlott a gazdasági hangulat.
A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.
Az euróövezetben az enyhe februári csökkenés mögött az áll, hogy az ipar (-1,0 pont) és az építőipar (-2,0) gazdaságba vetett bizalma mérséklődött, a kiskereskedelmi ESI pedig csak 0,5 ponttal nőtt.
Ágazati megközelítésben az EU-ban az euróövezettel megegyezően alakult az ESI, kivéve a szolgáltató szektort, ahol csökkenést regisztráltak. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Kiszivárgott dokumentum: az EU szigorítana, miközben a tudomány az ártalomcsökkentés mellett érvel
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Klímaváltozás: háttérbe szoruló aggodalom az EU-ban
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Az EU nettó exportőr a tojást és a tojástermékeket tekintve
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >További cikkeink
Átadták a 2025-ös Fenntartható jövőért díjakat: az év legkiemelkedőbb fenntartható vállalatai és vezetői kaptak elismerést
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Átadták a 2025-ös A Fenntartható jövőért díjakat
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >Hogyan induljunk el, ha még nem vagyunk jelen az internetes kereskedelemben?
🎧 Hallgasd a cikket: Lejátszás Szünet Folytatás Leállítás Nyelv: Auto…
Tovább olvasom >
