Magazin: A robot az új gőzgép – ipari forradalom újratöltve
A negyedik ipari forradalom korát éljük, és ez a napi fogyasztási cikkek piacán is jelentős változásokat hoz. Robotok a raktárban, automata kasszák a boltokban, a vállalatirányítás pedig felhőbe költözik. Hogy milyen megoldások, trendek vannak az élelmiszeriparban, és azokba a kis- és középvállalatok hogyan tudnak bekapcsolódni, azt jártuk körül az informatika vezető szakembereivel.
Az élelmiszer-ágazatot elérte a változás – kezdi Tordai Balázs, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) Ipar 4.0 szakmai vezetője. – Bár a hazai ipari digitalizációt egyértelműen az autógyártás dominálja, legutóbbi kutatásaink azt erősítik, hogy az élelmiszeripari szereplőkben is megvan a nyitottság a korszerűsítésre, bár még nem aknázzák ki teljes körűen a benne lévő lehetőségeket. Míg a kereskedelmi láncok megkövetelik a beszállítóktól az elektronikus adatcserén keresztül történő megrendeléskezelést, ellenkező irányban még kevés helyen működik az adatok megosztása. A beszállítók töredéke kap automatikus jelzést arról, ha a kereskedőnél valamely árucikk egy bizonyos készletszint alá esik. De ma még a folyamat elején vagyunk, várhatóan 2018 második negyedévében tudunk konkrét szektorspecifikus tendenciákat azonosítani.
Tordai Balázs
szakmai vezető
Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége
Valós problémák – digitális megoldások
Az élelmiszeripar feladataira, problémáira a legújabb informatikai vívmányok valódi megoldást kínálnak.
– Mi azt látjuk, hogy a trendek és piaci elvárások a humán erőforrást kiváltó eszközök irányába tartanak – veti fel mindjárt a munkaerő kérdését Szabó Mihály, az ABB Kft. élelmiszeripari területének vezetője. – A legtöbb vállalatnak nagy nehézséget jelent fizikai munkára, gyári pozíciókba munkavállalót találni, erre pedig az automatizálás jelenthet megoldást. Az ráadásul nemcsak az embert helyettesíti, de a gyártási folyamatot is felgyorsítja és gazdaságossá teszi. Ilyenek például a szoftvervezérlésű szállítópályák, a robot által végzett csomagolás és termékleválogatás, vagy a logisztika területén a raklapozás.
Szabó Mihály
üzletágvezető
ABB
– Olcsóbb érzékelők, hálózatba kapcsolt termelőeszközök és fejlett adatelemzési algoritmusok segítségével például meg lehet tervezni egy-egy alkatrészcsere szükséges és optimális időablakát úgy, hogy az amiatti leállás a legkevesebb termeléskiesést okozza – hoz példákat Tordai Balázs is. – A hibaelhárítást segíthetik azok az, akár mobiltelefonra telepíthető, virtuális valóság megoldások, melyekkel a karbantartók egy ritkán szerelt gépen is megtalálják a hiba okát. A beltéri tájékozódás új eszközrendszerével pedig centiméteres pontossággal pozicionálhatók az önjáró rakodóeszközök, és mivel ezek fajlagos ára folyamatosan csökken, így valós alternatívát kínálnak az élőmunka kiváltására.
Vállalat a felhők között
Szabó Dávid
vezérigazgató
Szintézis
– Egyre erősödő trend, hogy a vállalatirányítási, sőt a kereskedelmi rendszereket is a felhőbe (cloud) költöztetjük – mondja Szabó Dávid, a Szintézis Zrt. vezérigazgatója. – A felhőalapú megoldások átláthatóságot, rugalmasságot, költséghatékonyságot és biztonságot kínálnak, valamint folyamatos elérhetőséget biztosítanak a cégvezetők számára. Igény esetén a Szintézis kereskedelmi szoftvereit saját felhő infrastruktúránkban (SZINTCloud) helyezzük el, így a kis- és középvállalkozások számára is elérhetővé válik a nagyvállalatokra jellemző komplex, minden igényt kielégítő cloud technológia. Például a Szintézis Zrt. egy 3 országban működő multinacionális vállalat, teljes, három országot átölelő retail rendszerét üzemelteti a SZINTCloud-ban. Az iparban a gyártósorok mellé telepített PRICER ipari kijelző rendszer jelent nagy előrelépést. A papíralapon kiadott munkautasításokkal szemben a PRICER rendszerével nincs elkeveredett munkautasítás, a kollégák jól informáltak lesznek a naprakész, jól olvashatóan megjelenített gyártási információk miatt.
– Magyarországon szinte minden nagyvállalat foglalkozik gyártási eljárásainak fejlesztésével, ami főként teljes gépsorok vagy technológiák beszerzését és fejlesztését jelenti – mondja Szabó Mihály. – Az ABB szoftverfejlesztései elsősorban ilyen komplex rendszerekhez készülnek. Integráljuk a meglévő és az új termelőegységeiket a vállalatirányítási rendszerbe, megkönnyítve és felgyorsítva a vállalat vezetéséhez szükséges döntéseket, ezáltal rugalmasabban és gyorsabban tudnak reagálni a piac változásaira. A működés során nagy mennyiségű információ keletkezik, amit úgy kell hatékonyan feldolgozni és tálalni, hogy a vállalat vezetése meg tudja határozni a fejlesztési irányokat, beavatkozhasson a folyamatokba. A rendszer annyira rugalmasan fejleszthető, hogy könnyedén a kisvállalatok igényeire alakítható, akár egy kis PLC-rendszertől a nagy, több termelőüzemet lefedő IT-megoldásig.
Digitalizált eladótér
A kereskedelmi egységek forgalma számtalan digitális eszközzel támogatható és optimalizálható, ami nemcsak időmegtakarítást jelent, de a vásárlás élményéhez is nagyban hozzájárul.
Bessenyei István
tulajdonos-ügyvezető
Laurel
– A bolti kereskedelemben meghatározó előny a vásárlók minél gyorsabb kiszolgálása – mondja Bessenyei István, a Laurel Számítástechnikai Kft. tulajdonos-ügyvezetője. – Az üzletek forgalma a reggeli és esti órákban a legintenzívebb, ilyenkor egyszerre sokan érkeznek a kasszákhoz. Az általunk kifejlesztett Laura kasszaprogram villámgyors vásárlást tesz lehetővé, közben egy, a pénztárgéphez illeszthető másodlagos kijelzőn a vevő kényelmesen nyomon követheti a blokkolási folyamatot és a fizetendő összeget. Ez a vevőtájékoztató marketingszempontból is kiváló eszköz, mert a rajta megjelenített reklámok, akciós ajánlatok további vásárlást generálhatnak. Fejhallgató-megoldásunk, mely képes akár 30 dolgozó együttes kommunikációjának a támogatására is, 10–14%-kal növeli a hatékonyságot. Ezeket a villámgyors szoftvereket természetesen megfelelő hardverekkel kell ellátni, de mindenképp megéri a beruházás, mert a legmodernebb eszközök energiafogyasztása akár a negyede is lehet egy 4-5 éves gépének, emellett nagyságrendekkel gyorsabbak és megbízhatóbbak.
– Az utóbbi idők legnagyobb retail innovációja a Pricer elektronikus polccímke – mondja Szabó Dávid. – Az árcímkézést forradalmasító eszközön jól láthatók az árak, az akciós termékekre villogó fényjelzés hívja fel a figyelmet, emellett pedig egyéb többletinformációk kijelzésére is alkalmasak. Használatukkal kiváltható a kézi árcímkézés hosszadalmas és emberi hibáktól sem mentes folyamata. A kereskedelmi üzletek egyre népszerűbb IT-megoldása az önkiszolgáló kassza, mely a gyors vásárlás mellett a munkaerőhiányra is megfelelő választ jelent. Az automata kasszák bevezetésének előkészítését cégünk, a Szintézis Zrt. is megkezdte, és hatalmas érdeklődésre számítunk.
Bagdi Sándor
ügyvezető
UCS RKeepeR Rendszerház
– Idén gyorséttermek számára készítettük több fejlesztésünket is – tájékoztat a horeca területét érintő informatikai trendekről Bagdi Sándor, az UCS RKeepeR Rendszerház ügyvezetője. – Egyik termékünk kisebb létszámú és képzetlenebb személyzet mellett is több bevételt eredményezhet. A működés alapeleme, hogy a vásárló felé fordított kijelzőn a megrendelt tételek mellett keresztajánlásokat is megjelenítünk, ami vásárlásonként 10-15%-kal növelheti az árukosár értékét. További újításunk az önkiszolgáló kioszk. A kihelyezett érintőképernyőn a vendég maga adja le rendelését, ezáltal nagymértékben rövidül a kasszánál töltött idő, egy nagyobb vendégtömeg kiszolgálásához pedig kevesebb munkaerő is elengedő.
A lemaradás a legdrágább
– Hogy egy vállalatnál milyen jelentősége van a modern informatikai háttérnek, arra egy egyszerű példával zárnék – mondja Szabó Mihály. – Tegyük fel, egy sörgyárban éves szinten 11 millió liter sört állítunk elő tíz különböző ízben, és tudjuk, hogy ehhez 40 ezer tonna malátát használunk. De ha mi napra, sőt egyetlen késztermékre lebontva szeretnénk látni az előállításhoz szükséges malátamennyiséget, vagy akár az összes energiaráfordítást, korszerű informatikai rendszer nélkül azt csak becsléssel fogjuk tudni megadni. Egy modern vállalatirányítási rendszer viszont pontosan megmutatja az egységnyi késztermék nyersanyag-, energia-, munkaerő- stb. szükségletét, ezek ismeretében pedig olyan célmutatókat tudunk kitűzni, amivel versenyképességünk nemzetközi piacon is összemérhetővé válik.
– Tapasztalatunk szerint azok az üzletek, melyek hangsúlyt fektetnek a széles termékválasztékra, esztétikus boltkialakításra, és nyitottak az új technológiák irányába, sokkal eredményesebbek versenytársaikhoz képest – összegez Bessenyei István. – A késő többség pedig, amely csak akkor vezet be újítást, amikor azt már mindenki más is használja, a versenyben lemarad, és minden nap veszteséget generál cégének. Pedig a váltáshoz csupán nyitottság kell. A Laurelnél átfogó üzleti tanácsadás mellett minden esetben testre szabott ajánlatokat dolgozunk ki.
– A vendéglátás területén tapasztalható magasabb elvárások és látható eredmények ismeretében biztosan kijelenhető, hogy az informatikai trendkövetés a kisebb cégek számára is megkerülhetetlen – szögezi le Bagdi Sándor. – A valódi gazdálkodást kis volumennél ugyanúgy el kell kezdeni, mint nagyvállalati szereplőként. Egyre veszélyesebb csak megérzésekre hagyatkozni, a felelős gazdálkodás megalapozott döntéseit ugyanis a tényadatok fogják biztosítani.
Jung A.
Kapcsolódó cikkeink
Ipari digitalizáció: még várat magára a forradalom a szigetszerű működés miatt
Miközben a világ néhány pontján már kizárólag robotok dolgoznak a gyárakban és…
Tovább olvasom >Erre a 4 informatikai kihívásra érdemes figyelni 2024-ben
A vállalatok gyorsan adaptálják a rohamtempóban fejlődő informatikai megoldásokat, kevésbé…
Tovább olvasom >Nappal hagyományos, éjjel automata
A tervek szerint már idén nyáron elindulnak az első távfelügyelt…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >Megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete
2024. december 10-én délben megnyílt a SHEIN első magyarországi üzlete…
Tovább olvasom >