Reziliensnek tűnik a Lidl Lengyelországban a Biedronkával és a Dinóval szemben
Az azonos értékesítési területeken elért bevételnövekedés tekintetében az élre állt a Lidl a lengyel élelmiszer-kereskedők között. A német diszkont újonnan nyitott üzletek árbevételét nem tartalmazó számai most először haladják meg a piacon vezető Biedronka és a lengyel szupermarketlánc, a Dino eredményeit. A Lidl és a Biedronka közötti harc az árvezető szerepért, valamint a minimál órabér év eleji meredek emelése ugyanakkor nyomást gyakorol a jövedelmezőségre.
A Lidl Poland a második negyedévben lekörözte fő riválisait – a piacvezető diszkont Biedronkát és a Dino szupermarketláncot – a lengyel élelmiszer-kereskedelmi piacon.
A nemrégiben közzétett második negyedéves adatok szerint Lengyelország negyedik számú lengyel élelmiszer-kereskedője, a Dino a júliusig tartó három hónapban1,8%-os növekedést ért el. Bár ez még mindig jobb eredmény, mint a piacvezető Biedronka által korábban jelentett -4,6%, ez az első alkalom, hogy a Dino teljesítménymutatója elmaradt a piacon második helyezett Lidlétől, amely az év elején „több mint 2%-ot” jelzett a második negyedévre. Ebbe az adatba nem tartozik bele az adott időszakban megnyitott új üzletek árbevétele, ezért az a kiskereskedő piaci versenyképessége mutatójának tekinthető.
2022-ben még, amikorra vonatkozóan mindhárom kiskereskedő mérlegadatai rendelkezésre állnak, a Biedronka (Jeronimo Martins Polska) és a Lidl (amelynek üzleti éve 2023. február végén zárult) fej-fej mellett haladt a relatív bevétel-növekedés tekintetében. A Biedronka – akárcsak a Lidl – 2022-ben 24,1%-kal növelte forgalmát zloty alapon. E cikk szerzőjének becslése szerint a bázishoz mért növekedés mindkét kiskereskedő esetében 20,5% lehet. A Dino ezzel szemben, messze megelőzve mindkét versenytársát, 48,2%-kal növelte árbevételét, amelyből 28,5% az azonos üzletek értékesítéséből adódott.
Kifizetődő a Lidl árakra összpontosítása Lengyelországban
A lengyel kiskereskedők like-for-like bevételének növekedése 2024 első két negyedévében (az adatok %-ban kifejezve)
A Lidl forgalmának pozitív alakulása egyrészt betudható annak, hogy a Lidl egyre inkább az árra koncentrál. A német diszkont az év eleje óta a sokszorosan nagyobb piacvezető Biedronkával verseng a lengyel élelmiszer-kereskedelmi szektor árvezető pozíciójáért. A két kiskereskedő szinte heti médiakampányokban igyekszik egymást alulmúlni az élelmiszerárak terén.
Az élelmiszer-infláció lassulásával és a magasabb személyzeti költségekkel együtt az árra való újbóli összpontosítás nyomást gyakorol a nyereségességre. Az első hat hónapra vonatkozóan a Dino 4,6%-os konszolidált nettó nyereséghányadról számolt be, szemben a tavalyi év azonos időszakának 5,2%-ával. A csökkenés nagy része a magasabb értékesítési és marketingköltségeknek tudható be, amelyek a nettó árbevétel 15,5%-áról 16,3%-ra emelkedtek. A Biedronka anyavállalatának, a portugál Jeronimo Martins nettó nyereséghányada szintén 1,6%-ra csökkent az idei első félévben a tavalyi év azonos időszakának 2,5%-áról. A Biedronka euróban kifejezett IFRS16 szerinti EBITDA-arányos nyereséghányada a 2023 első félévi 8,5%-ról 7,6%-ra csökkent 2024 első félévében. A Lidlről nem állnak rendelkezésre adatok, de a lengyel leányvállalat, mint a Lidl nemzetközi operációjának kísérleti országa, komoly beruházásokat eszközölt önkiszolgáló pénztárakba és elektronikus polccímkékbe, ami elképzelhető, hogy a személyzeti költségek kordában tartása érdekében tett megelőző lépés volt. Az idei év elejétől Lengyelországban a minimális órabér 17,9%-kal, 23,5-ről 27,7 lengyel zlotyra (5,5 euróról 6,5 euróra) emelkedett.
Kapcsolódó cikkeink
3000 tonna sajtot exportált tavaly a svájci Lidl
Több mint 3000 tonna sajtot exportált a svájci Lidl 2023-ban,…
Tovább olvasom >Állatjólét terén Németországban az ALDI Süd és a Kaufland jár az élen
Állatjóléti törekvések terén a német élelmiszer-kiskereskedelmi láncok közül az ALDI…
Tovább olvasom >Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: a kiskereskedelmi forgalom 4,1, százalékkal emelkedett augusztusban az előző év azonos időszakához viszonyítva
Augusztusban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,2,…
Tovább olvasom >Nyolc hónapja töretlen a fogyasztás bővülése, augusztusban 4,1 százalékra gyorsult a kiskereskedelmi forgalom növekedése
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai alapján 2024 augusztusában…
Tovább olvasom >10 500 iskolás gyermek kapott tanszert az Auchan-gyűjtésből
10 500 gyermek megfelelő felszereléssel vághatott neki az idei tanévnek…
Tovább olvasom >