Rettenetes éve volt a magyar húsiparnak 2023
A 2023-as év kihívásokkal teli volt a magyar húsipar számára, amelyben számos tényező játszott szerepet. Az évet gyakran hasonlították a bibliai tíz csapáshoz, ami megrázta az ágazatot mind a belföldi, mind pedig az export piacokon.

Éder Tamás
elnök
Magyar Húsiparosok
Szövetsége
Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének társadalmi elnöke az éves értékelésében megemlítette, hogy az ágazat számára ez volt az elmúlt 15 év legnehezebb éve. A húsfeldolgozás és -tartósítás területén 15,7%, míg a húskészítménygyártásban 14,4%-os visszaesést regisztráltak, ami súlyos problémákat vetett fel.
„Az elmúlt évtizedek nagy tanulságaként kijelenthető, hogy a hús nem olyan, mint az édesség vagy az ital. Ha valakinek jobban megy, jöhet a svájci csoki és a francia konyak, ha csóróbb, megelégszik a magyarral. A hús esetében viszont amikor Magyarországon az emberek rosszabbul élnek, akkor még jobban dominál az árcentrikus vásárlás, és ilyenkor mindig a sztenderd, közepes minőségű importtermékek nyernek teret. Azért az importtermékek, mert valamivel olcsóbbak. Amikor egy magyar fogyasztó nyers húst vesz a hétvégi rántott húshoz, vagy „alapminőségű” virslit, párizsit vásárol, akkor a mérethatékonyság miatt a külföldi termék olcsóbb. Mindez elsőre talán nem is érthető.”
– fogalmazott Éder.
Az év során több tényező is közrejátszott abban, hogy a húsipar helyzete nehéz legyen A kormány által bevezetett árstop és kiskereskedelmi adó, valamint az importáruk versenyképessége mind negatívan befolyásolta a hazai húsipar teljesítményét. Emellett az afrikai sertéspestis is komoly kihívás elé állította az ágazatot, mivel az exportlehetőségeket jelentősen korlátozta.
A helyzetet tovább súlyosbította az, hogy a belföldi fogyasztók tendenciája az olcsóbb, külföldi termékek felé mozdult. A magyar húsipar versenyhelyzete romlott, mivel a külföldi termékek nagyobb méretű üzemeik miatt kedvezőbb árakat tudtak kínálni. Emellett az árfigyelő rendszer sem mindig tükrözte pontosan a minőségi különbségeket, ami további nehézségeket okozott az ágazatban.
Az infláció és az élelmiszerárak drasztikus emelkedése tovább nehezítette a helyzetet, hiszen a húsipar nem tudta időben emelni árait az infláció miatt. Ennek következtében sok cég veszteséges lett, és a vállalkozások nehéz helyzetbe kerültek.
Azonban van némi fény az alagút végén. Bár 2024-ben még kevés adat áll rendelkezésre, de némi javulás látható a szektorban. Remények vannak arra, hogy a reáljövedelmek emelkedése révén a hazai termékek iránti kereslet növekedni fog. A bázishatás miatt is várhatóan javul a helyzet az elkövetkező időszakban, ami némi reményt adhat az ágazat számára.
Összességében 2023 egy rendkívül nehéz év volt a magyar húsipar számára, de némi javulás várható a következő időszakban, amennyiben a kedvező tendenciák folytatódnak.
Kapcsolódó cikkeink
Emelkedett a vágómarha termelői ára 2025 első 16 hetében
Az AKI PÁIR adatai szerint emelkedtek a vágómarha termelői árai…
Tovább olvasom >Csökkent a vágósertés termelői ára
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 5,9 százalékkal 2,9 ezer…
Tovább olvasom >Egyre igényesebbek a magyar vásárlók hús fronton
A vásárlói tudatosság erősödésével egyre nagyobb az igény a minőségi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >