Rengő alapok
Ha csak napokra is, de erősen foghíjas lett jó néhány élelmiszerbolt tejes pultja. Mint később kiderült, újfajta érdekérvényesítésnek lehetett a fogyasztó szenvedő alanya. Igazi hiány azért nem volt. A nagyobb üzletekben, aki keresett, talált is ugyanabból a termékből, csak esetleg más volt a gyártó. Új árvilágnak mondják a mostanit, s ez bizonyára más stratégiát követel meg a beszerzőtől, beszállítótól. Vegyük példának a legutóbbi esetet a tejjel. Szokatlanul kedvező helyzetbe hozta a magyar tejtermelőket, hogy egész Európa tejre szomjazik. Most ők diktálhatják az árakat, és ha a beszerzők nem ígérnek eleget, akkor más vevőt keresnek, vagy eladják külföldre a terméküket. Az árharc következményeként sok bolt a megszokottnál kisebb kínálatot tudott csak biztosítani.
Egész Európán átfut az élelmiszerársokk. A hírek sorra érkeznek az EU gazdagabb országaiból az új árakról, arról, melyik alapvető élelmiszer mennyire drágult. A termelők, feldolgozók és a kereskedők szempontjából mondhatni, könnyebb helyzetben vannak, hisz a magyarnál magasabbak a bérek, sokkal nagyobb a vásárlóerő.
Adu a termelőknél
Ha az ügy hátterét is kibontjuk, kiderül, hogy menetrendszerű pontossággal indult szeptember közepén az őszi tejárháború. A tejtermelők már augusztus elején jelezték, ha elfogy a tavalyi olcsóbb takarmány, és a sokkal drágább ideivel kell etetni az állatokat, elkezdődik – a nyár óta immár második – áremelési hullám. Ennek része az is, hogy akadozik az üzletek ellátása. Nincs szó tejhiányról, csak megszűnt a termelők és feldolgozók kiszolgáltatottsága a kereskedőkkel szemben. Mivel vége a túlkínálatnak, a tejtermelőkhöz került az adu. A feldolgozók, az exportőrök egymással versengve srófolják felfelé az árakat. Vagy átalakítják termelési portfóliójukat, és a legkisebb hasznot hajtó termék gyártásával leállnak.
A feldolgozók 76 forintot is megadnak a tej literjéért, de az olaszok az év végéig már literenként 110 forintot is ígérnek. Miközben a feldolgozók az idén 1,4 milliárd liter tejet vásárolnak fel idehaza, mintegy 300 millió litert külföldön értékesítenek. A termelők ezen kívül „háztól házig” százmillió liter fogyasztói tejet árusítanak. A feldolgozók 200 millió, a termelők százmillió liter tejet visznek külföldre. Ha a belföldi ár nem megfelelő, a tejtermelő és a feldolgozó is exportálhat.
Mindebből egyenesen következett, hogy foghíjas lett a tejkínálat, és a tejtermékek választéka sem volt teljes a legtöbb kereskedelmi egységben. A legtöbb üzletlánc, illetve nagykereskedő a választék szűkítésére kényszerült, sőt akadt üzlet, ahol az évtizedek óta elhagyott hiánygazdaság jelein lehetett nosztalgiázni, mert elfogyott a tej a pultból.
Folyik a húscsata
Amint megteltek újra az áruházak tejes gondolái, máris indult a húscsata. Azt már a baromfitartók is belátták, nem drágíthatják tovább a szárnyasokat, a sertéstartók viszont a nagy láncok elé akarnak vonulni, így akarják megakadályozni, hogy az olcsó importtal törjék le az árakat.
A baromfisok úgy vélik, hogy a számukra rendkívül fontos alapanyag, a takarmány árának emelkedése nem átmeneti piaci zavart, hanem tartós válságot okoz az egész ágazatban. A Baromfi Terméktanács nem éppen derűs prognózisa azt láttatja, hogy a baromfitartók harmada néhány hónapon belül kénytelen lesz abbahagyni a tevékenységet. Ki lép a helyükre? Esetleg egy privatizatőr, aki folytatja, ahol elődje abbahagyta? Netán végleg lakat kerül az ólra, üzemre, s érkezik az import, de honnan? Az idén már 18 százalékkal emelték a baromfihúsok fogyasztói árait. Maguk az állattartók gondolják úgy, hogy még 4-5 százalékot esetleg elvisel a vásárló és nincs tovább, de még ez is kevés lenne, mert legalább tízszázalékos emelésre lenne szükség, hogy kiadásaikat fedezhessék.
A kereskedelmi láncok az olcsó importtal az árakat egyelőre le tudják nyomni. Van pótlás Európában, mert az olasz és a lengyel szárnyastartók korábban ébredtek, s növekvő költségeik egy részét pótolja Brüsszel, ugyanis hozzájárult ahhoz, hogy támogatásként visszatarthatják az áfát. Ha ezt a módszert Magyarországon is bevezetnék, akkor egy csapásra megszűnne a 30 százalékos feketegazdaság.
A magas takarmányárak miatt egyre több sertéstartó telep tulajdonosa dönt az állatok és a telep eladása mellett. További húsáremelésre lenne szükség, mert a termelők már nem tudnak eleséget venni az állatoknak. De árat emelni már nem lehet, mert az eddigi emelés hatására 20 százalékkal visszaesett a fogyasztás. A sertésbizniszhez értők szerint a jelenlegi négymillió körüli sertéslétszám legalább hárommilliósra csökken, s ez már azt is jelenti, Magyarország nagy lépést tesz afelé, hogy nettó sertésimportőr legyen.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Az Országos Kereskedelmi Szövetség az árréscsökkentés kivezetését javasolja
Az árréscsökkentés kivezetését javasolja az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ); a…
Tovább olvasom >Május második felében dől el, marad-e az árréscsökkentés
Amikor a kormány bevezette az árréscsökkentést, úgy döntött, hogy május…
Tovább olvasom >A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben az EU-ban?
Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az…
Tovább olvasom >