Rekordmagas élelmiszerárak Magyarországon: a diszkontláncok a helyzet nyertesei
Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az élelmiszerek ára Magyarországon, amely az európai unós szinten is kirívó. Egyes termékkörökben 30-50%-os áremelkedés volt tapasztalható, más esetekben pedig 10% fölötti drágulást figyeltek meg a beszerzési áraknál. Az Agrárszektor által megkérdezett szakember, Raskó György szerint a helyzet nyertesei a diszkontláncok, míg más piaci szereplők veszteségesen működnek.
Az infláció története
Szeptember óta folyamatosan nő az élelmiszerinfláció, decemberre pedig – éves összevetésben – 4%-os szintet érhet el, ami meghaladja az átlagos inflációt. Raskó György szerint az élelmiszerek áremelkedése olyan termékeket érintett kiemelten, mint a tojás, amelynek beszerzési ára 30-50%-kal nőtt, valamint a tej és tejtermékek, amelyek ára 10%-kal emelkedett.
A diszkontok szerepe
A diszkontláncok piaci dominanciája egyre erőteljesebb. Az alacsonyabb árak mögötti stratégia azonban arra kényszeríti a hagyományos élelmiszerboltokat, hogy veszteségesen működjenek, miközben a diszkontok jelentős profitot termelnek. Jelenleg a magyarországi kiskereskedelmi boltok 90%-a veszteséges, hiszen alkalmazkodniuk kell azokhoz az árakhoz, amelyeket a diszkontláncok diktálnak.
A fogyasztók helyzete
Raskó György rámutatott, hogy a magyar fogyasztók egy része áruhazláncok újságait nézve igyekszik akciósan beszerezni a termékeket. Ez a módszer időigényes, és az utazási költségek miatt sem mindenkinek kivitelezhető.
Kirívó magyar állapotok
Az európai szintű élelmiszerár-emelkedés átlagosan 2,5% körül mozog, amit a fogyasztók alig éreznek meg. Magyarországon viszont az infláció és az élelmiszerárak növekedése már több mint 100%-os is lehet bizonyos termékkörökben. A jövedelmek, legyen szó bérről vagy nyugdíjról, nem tudják követni ezt az emelkedést, így a magyar háztartások havi kiadásainak átlagosan 30%-a élelmiszerekre megy el.
Az áfa csökkentésének szükségessége
Raskó György kiemelte, hogy az európai rekordszintű, 27%-os áfa jelentős terhet ró a magyar háztartásokra. Egy négytagú család havonta átlagosan 45 ezer forintnyi adót fizet be az élelmiszerek árába beépült áfa és különadók formájában. A szakember szerint a helyzet javítására az áfa csökkentése lenne az egyik legfontosabb lépés.
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >3,7%-kal emelkedtek az árak novemberben
Az októberi 3,2%-os év/év alapú áremelkedést követően novemberben 3,7%-kal nőttek átlagosan…
Tovább olvasom >KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az élelmiszeripar jövője: a vállalatok 50%-a fenntartható megoldások bevezetését tűzi ki célul – A Tetra Pak felmérés eredményei
Az élelmiszergyártás továbbra is energiaigényes folyamatokra és fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik,…
Tovább olvasom >Sokaknál szűkebb lesz a karácsony
A magyar lakosság bruttó pénzügyi vagyona 2024 harmadik negyedévében elérte…
Tovább olvasom >Már nem várnak az utolsó pillanatig a magyar vevők a karácsonyi vásárlással,
Már nem várnak az utolsó pillanatig a magyar vevők a…
Tovább olvasom >