Raiffeisen: 2,5 százalék lehet idén a gazdasági növekedés
A korábban várt 4,5 százalék helyett az idei gazdasági növekedés 2,5 százalékos, a jövő évi pedig 2 százalék körüli lehet Magyarországon – ismertette Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését online sajtótájékoztatón csütörtökön. A Raiffeisen előrejelzése 10 százalék körüli éves inflációt jelez előre az idén, ami jövőre 6 százalékra csökkenhet.
Török Zoltán megjegyezte, hogy a lakossági inflációs teher enyhítése érdekében a kormány számos intézkedést hozott. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) számításai szerint márciusban már közel 4 százalékponttal fogták vissza ezek az intézkedések az inflációt.
Az infláció emelkedése miatt az MNB folytatja a kamatemelést, és a kamatkörnyezet emelkedése révén az államadósság finanszírozása is egyre többe kerül; a finanszírozási költségek növekedése legalább a GDP 0,5 százalékával növeli az államháztartási hiányt – fejtette ki az elemző.
Hozzátette, hogy számos bevételi tételt alultervezett a kormány, elsősorban a fogyasztáshoz kapcsolódó adók esetében várható, hogy a tényleges beérkező források jóval meghaladják majd a tervezettet. Az elemző szerint ugyanakkor még így is szükség lehet a GDP 1-1,5 százalékát százalékát kitevő költségvetési konszolidációra, ha a kormányzat tartani szeretné a tervezett 4,9 százalékos államháztartási hiányt.
Török Zoltán kitért egyebek mellett arra, hogy az egy évvel ezelőttihez képest az energiahordozók ára 2,5-3-szorosára emelkedett, már tavaly is egyre többet kellett fizetni az energiaimportért, és ez a helyzet idén csak romlik.
Az elemző szerint Magyarország külkereskedelmi egyenlegének többlete várhatóan elolvad, és nagy valószínűséggel hiánnyal zárja az évet a külkereskedelem. Ez hatással lesz a folyó fizetési mérlegre is, amely már tavaly a GDP 3 százaléka fölötti hiányt mutatott – mondta.
Kapcsolódó cikkeink
Orbán Viktor: jövőre reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés
Reális a három százalékot meghaladó gazdasági növekedés 2025-ben Magyarországon –…
Tovább olvasom >Nagy Márton: lassabb növekedés, átütemezett beruházások és óvatos lakossági fogyasztás várható
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter az Indexnek adott interjúban a magyar…
Tovább olvasom >Euromonitor: lesz, aki nyer, és lesz, aki veszít Kína gazdasági növekedésének lassulásán
Lassulóban a világgazdaság növekedése, és bár a kilátások javulnak, az…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >