PwC Global Economy Watch: világszerte nő a foglalkoztatottság

Szerző: trademagazin Dátum: 2015. 04. 13. 11:10

Mintegy hét évvel a globális pénzügyi válság kitörése után a gazdasági fellendülés kilátásai még mindig bizonytalanok. Optimizmusra ad okot azonban, hogy az egyik legjelentősebb gazdasági mutató, a munkanélküliségi ráta a G7 országokban határozottan jó irányba fejlődik; összességében a G7 és az E7 országok gazdaságaiban jelenleg magasabb a foglalkoztatottság mint a válságot megelőzően.

iroda

A PwC áprilisi Global Economy Watch elemzésének főbb megállapításai a következők:

– A foglalkoztatottsági ráta legnagyobb százalékos növekedését Kanada érte el, míg abszolút értékben Németország és az Egyesült Államok emelkednek ki: összesen 4 millió munkahelyet teremtettek a válság óta.

– Néhány gazdaságban a fejlődés lassabb, Mexikó, Törökország és Brazília jelentősen kevesebb munkahelyet teremtett a válság előtti időkhöz képest.
– A foglalkoztatás típusát tekintve egyre népszerűbb a részmunkaidő. A PwC vezető közgazdásza, Richard Boxshall szerint a munkaerőpiac erősödésének következő állomása a teljes munkaidős állások létrehozása lesz, ami a gazdasági növekedés fellendülését támogatja majd.

A létrehozott új munkahelyek száma mellett fontos tényező a munkaerő termelékenysége; az elemzés adatai alapján az alábbi trendekre érdemes figyelni:

– Kanadának és Németországnak a munkanélküliség csökkentése mellett sikerült a termelékenységet is növelnie. Míg az USA-ban a termelékenység növekedése felülmúlta a munkahelyek számának növekedését, az Egyesült Királyságban ennek ellenkezője igaz.
– Kína csökkenő munkaerő-utánpótlását az értékláncon való elmozdulás ellensúlyozhatja, amely során a dolgozókat az olcsó gyári munkától a több készséget és képzettséget igénylő foglalkozások felé terelik. A jelenlegi adatok alapján ez a folyamat már el is kezdődött.

– A fejlődő országok közül a magas foglalkoztatottságot és a termelékenység növelését együttesen India és Indonézia valósítja meg kiemelkedően.

Kapcsolódó cikkeink