PwC: 3 százalékkal bővülhet 2014 és 2050 között a világgazdaság
A világgazdaság 3 százalékkal bővülhet évente átlagosan 2014-2050 között, miközben Kína növekedése várhatóan visszaesik 2020 után – derül ki a PwC A világ 2050-ben: Folytatódik a gazdasági erőviszonyok eltolódása? című kiadványából.
A tájékoztatás szerint az elemzés a globális bruttó hazai termék (GDP) 84 százalékát előállító, 32 legnagyobb gazdaságról tartalmazza a potenciális növekedésre vonatkozó hosszú távú előrejelzéseket 2050-ig.
John Hawksworth, a PwC vezető közgazdásza, a kiadvány egyik szerkesztője a közlemény szerint úgy vélekedett: a kínai gazdaság 2020 utánra várt lassulásának oka az elöregedő népesség, a beruházások csökkenő megtérülési aránya, valamint az az igény, hogy a termelékenység növelése érdekében a kínai gazdaság a másolás helyett egyre inkább az innováció felé mozduljon el. A korábban magas növekedési ütemet produkáló gazdaságok, mint a japán és a dél-koreai, végül visszaestek a globális átlag szintjére és a kínai gazdaság is ezt a pályát fogja követni az előrejelzés szerint – tette hozzá.
A PwC elemzéséből az is kiderül, hogy az európai gazdaságok helyezése romló tendenciát mutat, csupán 1,5-2 százalékos éves növekedést várnak az elemzők. Lengyelország azonban kiemelkedik, átlagos növekedési üteme hosszú távon várhatóan Oroszországot is meg fogja előzni.
Egyes feltörekvő gazdaságok, mint Indonézia, Brazília és Mexikó 2030-ra akár az Egyesült Királyságot vagy Franciaországot is megelőzhetik; amennyiben Indonézia folytatja növekedésbarát politikáját, 2050-re a világranglista negyedik helyére kerülhet – írja a tanácsadó cég.
Kína részesedése a világ GDP-jéből a 2020-as évektől kezdődően 20 százalékon stabilizálódik, ahogy növekedése a globális átlag szintjére esik vissza. Az Egyesült Államok részesedése 2050-re a jelenlegi 17 százalékról hozzávetőleg 14 százalékra csökken, míg Indiáé a jelenlegi 7 százalékról potenciálisan megduplázódik – írja a PwC.
Az EU részesedése a globális GDP-ből 2050-re a jelenlegi 17,5 százalékról 12 százalékra csökkenhet, feltéve, hogy az unió teljes GDP-je a tanulmány által vizsgált hét legnagyobb EU-gazdaság összesített növekedési ütemének megfelelően nő – vélik a tanulmány készítői. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Gyors növekedés előtt áll az online és diszkont élelmiszer-kereskedelem
Az online és diszkont élelmiszer-kereskedelmi csatornák fogják várhatóan a leggyorsabb…
Tovább olvasom >PwC: drámai lépéseket követel a klímavédelmi célok elérése
A PwC friss Net Zero Economy Index jelentése szerint világszerte…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >