Pozitív környezetben az FMCG-szektor
A fogyasztói bizalmi index a válság előtti szintre erősödött. Az FMCG-piacon erőteljes a prémiumizáció, emellett mind nagyobb teret kap az egészségtudatosság. Növekszik a diszkont és a drogéria csatorna, a vegyi áruknak a drogériában vannak nagy lehetőségei.
A 2017. utolsó negyedéves adatok szerint a magyarországi fogyasztói bizalmi index túlszárnyalta a válság előtti állapotot, a 74 pontos szint közelít az Európai Unió 87 pontos átlagához. A hazai FMCG teljes növekedése is kiemelkedő az Unióban. A 2017 Q4-es adatok szerint, 2016 azonos időszakához képest 8,2%p-os teljes növekedést értünk el, mellyel európai uniós viszonylatban az első helyen állunk.
Teljes FMCG-t tekintve 2017-ben erőteljes árszínvonal-emelkedés veszi át a vezetést a mennyiségi növekedés fölött, elindult a prémiumizáció trendje, melynek motorja elsősorban az élelmiszer kategória. A vegyi áru esetében fordított a mozgás: 2017-ben, negyedévenként átlagos árszínvonal-csökkenés volt tapasztalható, amit részben a promóciós intenzitás okozott.
Költések
A 2017 Q4-es adatok szerint a fogyasztók 31%-a nem rendelkezik szabadon elkölthető pénzösszeggel. Ez az arány a korábbi évekhez képest kedvezőbb mértékű. A Nielsen 2018-as fogyasztói kutatásában magas az impulzív vásárlás aránya, a vásárlók 49%-a tesz a kosarába előre nem tervezett árut.
Az átlagos havi költés éves összehasonlításban 6%-kal növekedett. A promócióérzékenység régiós tekintetben kiugróan magas, a vásárlók 74%-a keresi a promóciókat. Ebben kiemelkedik a vegyiáru-
szektor, ahol a legnagyobb kategóriában, a mosószerek esetében, közel 70%-os arányban promócióban vásárolnak a fogyasztók. A hűségprogramok hatása egyre erősebb, bizonyos kategóriákban a promóciót pozitívan befolyásolja, ha hűségprogrammal társul.
Vásárlói attitűd
A Nielsen fogyasztói bizalmi indexében a 2017 Q4-es adatai azt mutatják, hogy a magyar fogyasztó 26%-ban elsősorban az egészségéért aggódik, azt követi a munkahelyi biztonság, majd a hitel
kérdése.
A kategóriák eredményében vizsgálva az egészséges életmód trendjét, a hagyományos termékek forgalma csökkenést mutat, az egészséges alternatívát jelentő termékek szegmensében ugyanakkor erősödés figyelhető meg. Így például a különböző növényi olajok (kókuszolaj, tökmagolaj, szőlőmagolaj) 14%-os emelkedése mellett a napraforgóolaj, azonos időszakban 3%-os csökkenést realizált. A 100%-os gyümölcslevek 34%-át teszik ki a kategória forgalmának, amit 17%-os növekedéssel értek el.
Csatornák aránya
Csatornák tekintetében a hipermarketek részesedési aránya 2016-ról 2017-re mind értékben, mind mennyiségben enyhe csökkenést mutat. 2016-ban mennyiségben a hipermarket 26,2%-kal a legerősebb csatorna volt, amit 24,8%-kal a diszkont követett. 2017-ben viszont a trend megfordult; a diszkont 26,1%-kal mennyiségben a legnagyobb csatornává vált. Értékben a hipermarket megtartotta vezető szerepét.
A diszkontoknál élelmiszer kategóriában történt erőteljes, 8%-os mennyiségi növekedés és 5%-os árszínvonal-emelkedés, ami a prémiumizáció trendjét mutatja. A hipermarket csatorna élelmiszer kategóriában volumen terén kismértékű visszaesést produkált 2017-ben, de értékben ott is tudott 4,1%-os növekedést realizálni. Összességében elmondható, hogy az élelmiszerszektor növekedését a diszkont csatorna hajtja. Vegyi áruknál a legfontosabb csatorna 37,6%-os piaci részesedéssel a drogéria, mely mind értékben, mind mennyiségben közel 10%-ot erősödött 2017-ben.
2016-hoz képest értékben minden szuperkategória növekedést mutat, melynek legkisebb mértéke is 2%-os. Legnagyobb arányban az állateledel és az arcápolás erősödött, ott közel 10%-os emelkedést látunk.
Kereskedelmi márkák
Átlagosan minden 4. forintot kereskedelmi márkára költünk, ez a szám élelmiszer kategóriában kissé magasabb a vegyi árukhoz képest. Az élelmiszereknél a kereskedelmi márkák növekedése kismértékben lelassult, a vegyi áruk esetében pedig lépcsőzetes emelkedés figyelhető meg, ugyanakkor mindkét kategóriában az erősödés mértéke a kereskedelmi márkák esetében nagyobb a gyártói márkákhoz képest. Emellett a prémiumizáció trendje a saját márkáknál is elindult.
A piaci elemzés a Trade Marketing Klub április 26-i klubülésén hangzott el.
Kapcsolódó cikkeink
Indul a Costa Art & Craft pályázat!
Egy jó kávé csodákra képes – felfrissít, inspirál, energiát ad.…
Tovább olvasom >Jövőre is drága maradhat a spanyol olívaolaj
Akár júniusig rekord magas maradhat a spanyolországi olívaolaj ára, miután…
Tovább olvasom >Húsz százalékkal nőtt a magyar kávépiac értéke 2022-ben, a volumen azonban csökkent
Az alapanyagok jelentős drágulása miatt a magyar kiskereskedelmi kávépiac értéke…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >