Piacfelméréssel segíti a NAK az agrár- és élelmiszeripari szakképzést
Komplex munkaerőpiaci kutatást indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az Agrárgazdasági Kutató Intézettel (AKI) együttműködve, hogy így segítse a piacorientált, az agrár- és az élelmiszeripari piaci szereplők igényeinek megfelelő szakképzést – közölte a köztestület kedden az MTI-vel.
A tájékoztatás szerint a felmérés keretében közép- és hosszú távon vizsgálják az agrár- és élelmiszeripari munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalát. Megismerhetők és pontosíthatók lesznek a mezőgazdasággal és az élelmiszeripari tevékenységgel foglalkozók munkaerőigényének tendenciái, valamint a munkavállalókkal szemben támasztott jelenlegi és jövőbeni elvárások.
Az eredmények segítséget nyújtanak majd az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő agrár- és élelmiszeripari szakképesítések felülvizsgálatában és a szakmai szervezetek képzésekkel kapcsolatos javaslatainak alátámasztásában is.
Az ősszel kezdődő kutatás során mintegy 1000 agrárgazdasági kamarai tagot keresnek fel személyesen a kérdezőbiztosok, a NAK megyei referensei, falugazdászai, illetve a kamara partnerszervezetének képviselői.
A kutatást a NAK és az AKI az agrár-szakképzésért felelős Földművelésügyi Minisztériummal (FM) közösen, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) támogatásával végzi.
A tájékoztatásban kitérnek arra, hogy az agrárkamara a szakképzés támogatására hiányszakmák népszerűsítését is végzi a pályaválasztók körében. Példaként említették a tavaly zárult Tolna megyei kampányt, amelyben a pék szakmát népszerűsítették. A NAK az idén folytatja Tolna megyében a kampányt, ezúttal már a tejipari hiányszakmákat is népszerűsítik.
A NAK tavaly óta segíti az agrár középfokú duális képzésben részt vevő, NAK-tagsággal rendelkező gyakorlati képzőhelyeket is. Ennek keretében a képzést vállaló gazdálkodók igényeihez igazítva teljeskörű felelősségbiztosítást nyújt, ezen felül átvállalja a csoportos tanulói felelősségbiztosítás évi 24 ezer forintos díját. Idén szeptembertől ez a szolgáltatás az FM fenntartásában működő iskolai tangazdaságok, valamint a felsőfokú duális képzésben részt vevő gyakorlati képzőhelyek számára is elérhetővé vált – ismerteti közleményében a kamara. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Magyar sertéshúsból készült ételek kerüljenek az ünnepi asztalra!
Nem csak a halas ételek kerülnek középpontba az ünnepi időszakban,…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Gyümölcslékoncentrátum-gyártót vásárolt az Eckes-Granini Németországban
Európa egyik vezető gyümölcslégyártója, az Eckes-Granini megvásárolta Németországban a gyümölcsital-koncentrátumok…
Tovább olvasom >