Panaszt nyújtottak be a kínai méz ellen az EU-ban
Az Agrárminisztérium (AM) szakmai támogatásával az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) antidömping panaszt nyújtott be a Kínából az Európai Unióba érkező mézre. A beadványhoz 11 tagország 14 szervezete csatlakozott – jelentette be a szaktárca kedden.
Támogatás a hazai méhészeti ágazatnak
Az Agrárminisztérium hangsúlyozta, hogy minden eszközzel támogatni kell a hazai méhészeti ágazatot, amelyet jelentősen sújtanak az unióba érkező ázsiai importméz hatásai. A mézimport problémája mellett az ágazat másik kulcsfontosságú eleme a beporzás, amely nélkülözhetetlen az agrárium számára. Az agrártárca kiemelte, hogy a méhészet az egyik legfontosabb ágazat a mezőgazdaságban, ezért mindent megtesznek a méhészek munkájának és a hazai méhállomány megőrzésének támogatásáért.
Az antidömping panasz és a csatlakozó országok
Az OMME a kínai műméz visszaszorítása érdekében antidömping panaszt nyújtott be. A beadványhoz a legnagyobb méztermelő országok közül több is csatlakozott, köztük Románia, Franciaország, Olaszország, Németország és Lengyelország, Spanyolország kivételével. Az egyesület jelenleg az Európai Bizottság észrevételeit várja.
A műméz hatásai az európai mézpiacra
Az európai mézpiacon a fő nehézséget az Ázsiából az EU-ba érkező műméz okozza. Az alacsony áron előállított termékek piacleszorító és árletörő hatással bírnak, ami veszélyezteti az európai méhészek fennmaradását. Az Agrárminisztérium közleménye kiemelte, hogy a méhészet kulcságazat a magyar mezőgazdaságban, és hazánk Európában is egyedülálló módon tette lehetővé a méhészeti tevékenység adómentességét.
Támogatási programok és szabályozási változások
A 2023 és 2027 közötti időszakban a méhészeti szektor hazai forrással együtt mintegy 42,7 millió euró célzott ágazati támogatásban részesül. Magyarország az EU-ban elsőként vezetett be állatjóléti támogatást a méhészek számára, amely méhcsaládonként évente 15 eurót jelent, ezzel segítve az egészséges méhállományok fenntartását. Emellett a hazai méhészek öt éve kapnak méhegészségügyi támogatást, amelyet évente 1 millió méhcsalád után igényelhetnek, ennek mértéke 1000 forint méhcsaládonként.
Uniós mézjelölési szabályok szigorítása
Magyarország kezdeményezésére változnak az uniós mézjelölési szabályok is. Az Agrárminisztérium emlékeztetett, hogy hazánk javaslatot tett a mézirányelv módosítására, amely a származásjelölés szigorítására vonatkozik. Ez a lépés is a magyar méhészek és a mézminőség védelmét szolgálja.
Az Agrárminisztérium és az OMME közös erőfeszítései és a nemzetközi összefogás célja, hogy megvédjék a hazai és európai méhészek érdekeit, és biztosítsák a mézpiac tisztességes versenyfeltételeit.
Kapcsolódó cikkeink
Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja
Jelentősen automatizálta a méhészek egyik alapvető feladatát egy többszörösen díjnyertes…
Tovább olvasom >Átadták az év kiváló magyar méze verseny díjait
A XV. Gyulai Méz- és Mézeskalács Fesztiválon vasárnap hirdették ki…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >