Ötszörösére nőtt a magyar-török áruforgalom
A kétoldalú áruforgalom 2002 óta ötszörösére nőtt Magyarország és Törökország között, a gazdasági együttműködést illetően a turizmusban és az építőiparban kínálkoznak nagy lehetőségek – hangzott el a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén, melyen a magyar-török kereskedelmi, gazdasági, üzleti kapcsolatokról volt szó csütörtökön.
Sakir Fakili, a Török Köztársaság magyarországi rendkívüli és meghatalmazott nagykövete első debreceni látogatásán elmondta: hazánkkal, mint dinamikusan fejlődő országgal, stratégiai megállapodást kötöttek, ami azért is jelentős, mert hasonlót csupán 12-13 más országgal írt alá Törökország. A nagykövet méltatta a magyar kormány keleti nyitását, hiszen a keleti országok dinamikus fejlődést mutatnak az utóbbi években.
A két ország kiváló diplomáciai kapcsolatát jelzi, hogy február 24-én miniszterelnöki találkozó lesz, melyre nagy létszámú török üzletemberekből álló delegáció érkezik hazánkba. Márciusban pedig a köztársasági elnökök találkoznak – tette hozzá. Sakir Fakili szólt a dinamikusan fejlődő török gazdaságról, kiemelve, hogy a G20-ak között Törökország a 16. helyen áll, s idén megszerezte az elnöki poziciót is. Elhangzott a rendezvényen, hogy Törökország a 23., az Európai Unión kívüli országok közül az 5. legfontosabb külkereskedelmi partnerünk volt 2013-ban. A kétoldalú áruforgalom 2002 óta ötszörösére nőtt.
A jelenlévő török kereskedelmi tanácsos, Sedi Sevga áttekintést nyújtott a török gazdasági élet fejlődéséről. Kiderült, 2013-ban 5,1 százalékos növekedést értek el, különösen az építőipar és a kereskedelem területén. Idén 3,3 százalékos bővülést várnak. A növekedést illetően a világ országai közül a 17. helyen áll Törökország. Az egy főre eső jövedelem 12 700 dollár, ami uniós szinten is kiemelkedő – taglalta a tanácsos, hozzátéve: a gazdasági világválság kirobbanása óta 6 millió munkahelyet teremtettek az országban.
Hazánk és Törökország gazdasági együttműködésének lehetőségét a turizmusban és az építőiparban látja Sedi Sevga, amire konkrét példát Miklóssy Ferenc megyei kamarai elnök említett: a török Riviérára Debrecenből közlekedő charterjáratokat, illetve a Kölcsey Központ burkolatát végző török munkásokat. Tamás László, a Debrecen Airport járatfejlesztési igazgatója a járatfejlesztések melletti elkötelezettséget jelentette be. Az eddigi két menetrend szerinti járat – London és Eindhoven – mellett továbbiak beindítását tervezik, illetve a meglévő charterjáratok bővítését. Tájékoztatójából kiderült, Törökország az első számú célpont, azon belül is Antalya. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Törökország minden idők legsikeresebb turisztikai éve volt 2024
Törökország minden idők legsikeresebb turisztikai évét zárta 2024-ben, 62,2 millió…
Tovább olvasom >Törökországban a vártnál kevésbé lassult az infláció januárban
Törökországban az elemzők által vártnál kevésbé lassult az infláció éves…
Tovább olvasom >Hosszabb és tudatosabb nyarakat terveznek a magyarok 2025-re
A 2025-ös nyaralási szezon már most, a First Minute időszak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >