Ötszáz kilogramm mézet adományoztak az erdélyi árváknak a „Legyen minden nap mézes nap” kampány keretében
A méhészek által felajánlott négyszáz kilogramm mézadományhoz további száz kilogrammot ajánlott fel az Agrármarketing Centrum, így összesen ötszáz kilogramm mézet adományoztak a Dévai Szent Ferenc Alapítvány árváinak az Agrárminisztérium (AM), az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME), az Agrármarketing Centrum (AMC) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) által szervezett őszi „Legyen minden nap, mézes nap” mézfogyasztást ösztönző kampány keretében. A méhészek védőszentjét, Szent Ambrust minden év december elején jótékonysági rendezvényekkel és adományozásokkal ünneplik az ország méhészei.
A legenda szerint a IV. században élt Szent Ambrus püspököt még csecsemőkorában egy méhraj zúgta körül, amint a ház udvarán pihent. A méhek rátelepedtek a bölcsőjére, s teljesen ellepték a gyermeket, de a kicsi Ambrust egyetlen méhecske sem szúrta meg és semmi baja sem esett. Ambrus később nagy ember, püspök, és remek szónok lett, ezért is nevezték őt mézajkú prédikátornak. Minden évben december 7-e a méhészek védőszentjének ünnepe. Ambrus nap környékén a méhészek különböző jótékonysági akciókkal hívják fel a figyelmet a méz élettani hatásaira, táplálkozásunkban betöltött szerepére. Az eseményt idén dr. Bognár Lajos, az Agrárminisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg Szécsényben.
A programon részt vett és beszédet mondott Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető-helyettese, aki kiemelte: az adventi várakozás időszaka alkalmat ad arra is, hogy a két hónapos kampány végén ne csak a méz élettani, hanem lelket melengető hatásairól is beszéljünk. „A Szent Ambrus napi jótékonyság keretében a dévai árváknak ajándékozott fél tonna mézzel ennél lélekemelőbb módon nem is koronázhatnánk meg a karácsonyi készülődést. Ez a pillanat nem csupán az örömszerzésről, hanem a köszönetről is szól, amely mindazokat illeti, akik az elmúlt két hónapban a kampány sikeréért dolgoztak és hozzájárultak ahhoz, hogy ezt a csodálatos élelmiszert minél többen megismerjék”- tette hozzá.
A megnyitón felszólalt még Szandai József, a Nemezti Agrárgazdasági Kamara Nógrád Megyei Igazgatóságának elnöke, Dr. Bagó József, Nógrád megyei főjegyző, Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke, Szemerits Eszter mézkirálynő, valamint Böjte Csaba ferences rendi szerzetes. A Dévai Szent Ferenc Alapítvány életre hívója megköszönte azt az 500 kg mézadományt, amelyet a szervezők az erdélyi árvák javára ajánlottak fel. A megnyitó után a résztvevők megkoszorúzták a méhészek védőszentje, Szent Ambrus szobrát.
Magyarországon 20 ezer méhész és mintegy 1,2 millió méhcsalád gondoskodik a méztermelésről, amely évente, az időjárás függvényében 15-30 ezer tonna mézet jelent. Ennek a mennyiségnek mindössze 20-25%-a fogy el itthon, a többit külföldön értékesítik. A belföldi mézfogyasztás hozzávetőlegesen 1 kg/fő/év, miközben az Európai Uniós átlagfogyasztás 1,7 kg. A kiváló minőségben és mennyiségben rendelkezésre álló hazai méz fogyasztásának ösztönzése ennek okán is kiemelt jelentőségű. A méz rendkívül egészséges élelmiszer, természetes antibiotikum, baktériumölő és gyulladáscsökkentő hatását szakirodalmi adatok igazolják.
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Kulcsfontosságú a digitalizációban rejlő lehetőségek kiaknázása
Fontos, hogy az agráriumban minél többen kihasználják a digitális technológia…
Tovább olvasom >Megjelent a Gyermelyi új reklámfilmje
A Gyermelyi elindította legújabb, átfogó kampányát, amely az együtt töltött…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >