Öt termékcsoportra vonatkozna a népegészségügyi termékadó
Öt termékcsoportra vonatkozna a hamburegeradóként elterjedt népegészségügyi termékadó a javaslat szerint, amelyet két fideszes képviselő nyújtott be pénteken a parlamentnek. Az üdítőitalok után literenként öt forintot, az ételízesítők után pedig kilogrammonként 500 forintot kell majd fizetni, ha elfogadja az országgyűlés. Azok a boltok mentesülnek az adófizetés alól, amelyek 50 kilónál vagy 50 liternél kevesebbet árulnak az adóköteles termékekből. A hamburger után nem kell majd hamburgeradót fizetni a tervek szerint
A cukrozott és 25 százaléknál kevesebb gyümölcsöt tartalmazó üdítőitalok adója literenként öt forint, a cukrot és koffeint is tartalmazó energiaitalok literenkénti adója viszont 250 forint lenne a javaslat szerint, amelyet Font Sándor és Kovács József fideszes képviselő nyújtott be a parlamentnek péntek délután.
Múlt kedden döntött a kormány a népegészségügyi termékadóról, közismert nevén a hamburgeradóról, amelyet szeptembertől vethetnek ki az egészségtelen élelmiszerekre. A kormányszóvivő akkor azt mondta, hogy ha a parlament is megszavazza, szeptember 1-jétől adót kell fizetni azok után az élelmiszerek után, amelyeknek a fogyasztása bizonyítottan egészségtelen, így a magas cukor-, só-, szénhidrát- vagy koffeintartalmú ételek, italok után.
A most benyújtott javaslat szerint a szilárd termékek közül az előre csomagolt sütemények adója kilogrammonként 100 forint, a sós snackeké 200, míg az ételízesítőké 500 forint – szintén kilogrammonként.
Az adót – az áfához – az eladó szedi be, aki az adóhivatalnál önadózással számol el. Ugyanakkor nem kell adót fizetnie annak a boltosnak, aki az adóköteles termékből ötven liternél vagy ötven kilogrammnál kisebb mennyiséget értékesít egy év alatt. A javaslatot benyújtó képviselők indoklása szerint a mentesség indoka az, hogy „a piacra csak kis mennyiségben értékesítőt ne terhelje az adóhatóság számára az adóból származó bevétellel szinte azonos adminisztrációs költséggel járó adókötelezettség”.
A külföldre eladott termékekre sem vonatkozik ez az adó. Az indoklás szerint ugyanis ilyenkor biztos, hogy a terméket nem Magyarországon fogyasztják el, „így ez a fogyasztás Magyarországon népegészségügyi kockázatot nem jelent”.
Ha a parlament elfogadja a javaslatot, a népegészségügyi termékadót szeptembertől vethetik ki – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Megjelent a Trade magazin 2024/12-2025/1. száma
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 192 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >Régiók harca: ezek a legnépszerűbb ételek a magyarok szerint
Mexikói ételekből az országos átlag ötszöröse fogy Debrecenben, míg Szeged…
Tovább olvasom >