Öt éve nem volt ilyen pusztító nyarunk: mekkora a baj?
Öt éve nem látott összeget, 6,6 milliárd forintot fizettek ki az elmúlt négy hónapban a magyar biztosítók a viharkárok elszenvedőinek. Megkérdeztük két nagy biztosító szakértőjét, a klímaváltozás hatásaival állunk-e szemben, és hogy mi jellemzi manapság a hazai viharkárokat, illetve az ellenük védelmet nyújtó lakásbiztosításokat.
Annyi biztos, hogy globális szinten soha nem voltak még olyan pusztítóak a természeti katasztrófák, mint az elmúlt egy évtizedben. A milliárd dolláros nagyságrendű gazdasági kárt okozó katasztrófák száma tíz év alatt 417-ra emelkedett a 2000-es évek 255-ös hasonló adatáról. A biztosított esetek száma több mint duplájára, 68-ról 140-re nőtt, hosszabb időtávon pedig még szembetűnőbb a változás, ahogy az Aon alábbi adatai mutatják – ezekről márciusban írtunk részletesen. Sok esetben nehéz azonban különválasztani 1. a fizikai vagyon értékbeli gyarapodásának, 2. a biztosítási fedezettség emelkedésének és 3. a klímaváltozásnak a hatásait.
Globális szinten ezzel együtt is egyértelműen érzékelhetők már a klímaváltozás hatásai, Magyarországon azonban ezt még korai lenne kijelenteni a biztosítói kárkifizetések adatai alapján. A MABISZ adatai azt mutatják ugyan, hogy a természeti csapások döntő részét kitevő viharkárok 5 éve nem látott összeget értek el idén nyáron (pontosabban május 1. és augusztus 31. között), ennél azonban szép számmal voltak pusztítóbb nyarak is korábban. 2010 nyara emelkedik ki leginkább ebben az évezredben, amikor is az idei károk négyszeresét tette ki a pusztítás.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >