Ősszel is a belföldi forgalom húzta a turizmust
Októberben a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 1,7, a belföldi vendégeké pedig 12 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a szálláshelyek vendégforgalma összességében 6,4 százalékkal emelkedett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.
A tavaly októberinél 2,7 százalékkal több, összesen 398 ezer külföldi vendég 1 millió 10 ezer éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken.
A legnagyobb forgalmat adó országok közül az Egyesült Királyságból, az Egyesült Államokból és Csehországból rendre 24, 10, illetve 7,8 százalékkal több, míg Oroszországból, Németországból és Ausztriából 9,8, 2,5, illetve 2,0 százalékkal kevesebb vendég érkezett az előző év októberéhez képest.
A 12,4 százalékkal több, 418 ezer belföldi vendég 940 ezer éjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken.
A szálláshelyek folyó áron számolt bruttó árbevétele 14,6 százalékkal emelkedett októberben az előző évihez képest, megközelítve a 30,6 milliárd forintot. Ezen belül a szállásdíjbevétel mintegy 18 százalékkal csaknem 18 milliárd forintra bővült. A vendéglátásból 6,4 milliárd forint folyt be, 9,1 százalékkal több, mint az elmúlt év októberében.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 56 százalékot ért el, 3,4 százalékponttal többet a tavaly októberinél. Az öt- és a négycsillagos egységek, továbbá a gyógyszállók szobáinak igénybevétele kiemelkedő, 77, 67, illetve 67 százalékos volt.
A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 17 328 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó szállásdíj (bruttó REVPAR) 9752 forint, a teljes árbevétel (TREVPAR) 16 922 forint volt.
A bruttó átlagár 11, az egy kiadható szobára jutó szállásdíj pedig a kapacitáskihasználtság javulásával 16 százalékkal emelkedett.
A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján októberben 1756 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát, a kártyatulajdonosok 1,2 milliárd forintot költöttek összesen ezzel a fizetőeszközzel, a 2013. októberinél 3,5 százalékkal többet.
Balatoni András, az ING vezető elemzője kiemelte, hogy a növekedés markáns, a belföldi vendégek számában tíz százalék feletti növekedés figyelhető meg. Ez azt mutatja, hogy a belső keresleten és a fogyasztáson alapuló növekedés lesz a domináns 2015-ben – tette hozzá. Míg az idei évig inkább a nettó export hajtotta a gazdaságot, 2014-ben már a belső felhasználás, ezen belül elsősorban a kormányzati beruházások domináltak. Az idegenforgalmi statisztikákból arra is lehet következtetni, a GDP-növekedést a fogyasztás húzza jövőre. Ezt alátámasztja a reálbérek markáns növekedése, az infláció „gyakorlatilag eltűnt”, a rendszeres bérek növekedése miatt a háztartások vásárlóereje érdemben nőtt – mondta. Ez a kiskereskedelmi forgalom mellett a szálláshelyeken is megjelenik. Megjegyezte, hogy ebben az évben eddig minden turisztikai régióban nőtt a vendégforgalom.
Az NGM közleményében rámutat: az októberi bővülést az őszi tanítási szünet és az azt megelőző hosszú hétvége is segítette, de az ágazat tartósan jó teljesítményéhez járulnak hozzá egyebek mellett a megvalósuló turisztikai fejlesztések, a szolgáltatások minőségének javulása és a SZÉP-kártya is. Idén októberben az egyre erősödő forgalommal a bevételek is nőttek: a szállásdíj bevételek kimagaslóan, 18 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, ez több mint 17,5 milliárd forintot jelent – közölte a tárca.
Az NGM szerint az első tíz havi vendégforgalmi adatok azt mutatják, hogy a turizmus idei évre jellemző, egyes mutatók tekintetében kétszámjegyű növekedési üteme várhatóan folytatódik: a belföldi szállásbevételek például 15 százalék felett bővültek, és a külföldieké is közelíti a 10 százalékot. A turizmus növekedésének kiegyensúlyozottságát mutatja, hogy a január és október közötti időszakban minden régió forgalma emelkedni tudott. A legnagyobb mértékű erősödést a Dél-Alföldön, Észak-Magyarországon és az Észak-Alföldön mérték.
A belföldi turizmus teljesítményével összhangban a SZÉP-kártya felhasználás is tovább élénkült: idén a kereskedelmi szálláshelyeken már 14,2 milliárd forint értékben fizettek SZÉP-kártyával, ez több mint 10 százalékos növekedés tavalyhoz képest. Ezen belül az októberi felhasználás 1,2 milliárd forint volt, 3,5 százalékkal több, mint egy évvel korábban – olvasható az NGM közleményében.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője szerint az októberi növekedés mértéke az elmúlt évek adatai alapján átlagosnak mondható. A külföldiek tartózkodási ideje rövidebb, a magyarok azonban hosszabb időt, akár 1-2 hetet is eltöltöttek belföldön – mondta.
Kovács István, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára az MTI-nek elmondta: az elő tíz hónap adatai alapján folytatódik a növekedés, a szállodák bevétele közel 10 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Egyértelműen látható, hogy a belföldi kereslet „húzza” a szállodákat – tette hozzá. Kevésbé pozitív a külföldi vendégéjszakákban mért 1,7 százalékos növekedés. A szállodák foglaltsága javult, 52,8 százalékos volt az első tíz hónapban, ami 2,1 százalékponttal több a tavalyinál. Az átlagos bruttó szobaár növekedésében a forint euróhoz viszonyított gyengülésének jelentős szerepe van. Kitért arra is, hogy az ágazat teljesítménye idén 10 százalék felett bővülhet, a szobafoglaltság és az átlagár idén meghaladja a válság előtti, 2007-es szintet. A szállodák jövedelmezőségének fenntartásához további növekedés kell, az orosz-ukrán konfliktus pedig kockázatot jelent – tette hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >A MOL Campus mindkét étterme, a Virtu és a Zazie is Michelin ajánlást kapott
Mindössze egy évvel a megnyitásukat követően a MOL Campus mindkét…
Tovább olvasom >