Összefogást sürgetnek a somlói borvidék borosgazdái
A somlói borvidék borosgazdáinak összefogását sürgették a somlói termőterület közel felét képviselő bortermelők hétfőn Devecserben.
A hegyközség hegybírója azt követően hívta össze az egyeztető fórumot, hogy a sajtóból egy 14 somlói borászból álló pertársaság megalakulásáról értesültek, akik a hírek szerint pert indítottak a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. ellen.
Az ötszáz hektáros somlói borvidék termőterületének felét képviselő bortermelők hétfői devecseri egyeztetésükön a borosgazdák összefogását sürgették. A fórumon – amelyre a pertársaság képviselőjét is meghívták, de nem vett részt – elhangzott: a borvidéken közel ezerkétszáz termelő van, a pert elindító gazdák a borvidék 7 százalékán, azaz mindössze harmincöt hektáron termesztenek szőlőt.
Somogyi Lajos hegybíró emlékeztetett, hogy a decemberben lezárult talaj-, levél-, és boranalízis szerint – amelyet a többi között a Pannon Egyetem és a Corvinus Egyetem kutatóiból álló konzorcium végzett – a vörösiszap-katasztrófa nem okozott kárt a Somlói borvidéken. A kutatási eredményeket tartalmazó tanulmányt a hegyközség honlapján is közzétették. Az érdekcsoportokba szerveződés nem tesz jót a borvidék régi hírnevének – mondta.
Tornai Tamás, a Tornai Pincészet tulajdonosa szerint „józan belátással” semmiféle alapja nincsen azoknak a feltételezéseknek, miszerint a kiömlő vörösiszap kárt okozott volna a borvidéken. A Torna-patakhoz legközelebb eső szőlőültetvény is több kilométerre van a káresemény által egykor érintett területektől, és az uralkodó észak-nyugati szélirány sem tudta volna az esetlegesen a vörösiszapból származó port a borvidék felé fújni – tette hozzá. Tornai Tamás szerint a borosgazdáknak a térség megerősödését szolgáló távlati tervekre, és az összefogásra kellene koncentrálniuk.
Marton László, somlóvásárhelyi polgármester szerint a „negatív marketing” árt az egész térségnek, legfontosabb feladatnak a termelők közötti párbeszéd elindítását tartotta. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >