Opten: februárban 20 százalékkal több volt a törölt, mint az induló vállalkozás
Februárban 20 százalékkal több volt a törölt, mint az induló vállalkozás, 2580 cégalapítás mellett 3098 cégtörlést tettek közzé, de a cégek számának csökkenése lassulni látszik – derül ki az Opten keddi közleményéből.
A céginformációs szolgáltató elemzése szerint a törölt cégek száma 2019 egyes hónapjaiban még több mint 60 százalékkal is meghaladta az újonnan indulókét. Az Opten úgy látja, a konszolidációs folyamat lecsengőben van, a cégek száma lassan stabilizálódik. Nagyobb kilengések csak akkor várhatók, ha komolyabb cégjogi változás, vagy gazdasági változás állna be.
Ilyen változások egyelőre nem látszanak, de azért egyes jelenségeket érdemes nyomon követni – mutatnak rá. Mind januárban, mind februárban 470 körül volt például az induló felszámolási eljárások száma, ami magasabb, mint az elmúlt fél év átlaga, ráadásul 2019 végéig a felszámolási trend csökkenőben volt.
Februárban magas volt a végrehajtások száma is. Egy hónap alatt több mint 6000 vállalkozás ellen indult végrehajtási eljárás, ami szintén az elmúlt fél év legmagasabb értéke.
A végelszámolási eljárások száma a januárihoz hasonlóan szintén magas volt februárban, 1671 vállalkozás tulajdonosai döntöttek cégük végelszámolása mellett. Az Opten szerint itt azonban még igen erős hatása van a szezonalitásnak, év közben vélhetően nem lesznek ilyen magasak a végelszámolási számok, és a cégszám-csökkenés év vége felé akár meg is állhat – írják.
A konszolidációs folyamat lezárultára utal az is, hogy mind januárban, mind februárban 1500 volt az induló kényszertörlési eljárások száma, 17 százalékkal alacsonyabb, mint a 2019-es havi átlag, és csupán fele a 2015-ös havi kényszertörlési átlagnak – teszik hozzá.
Jelenleg mintegy 516 ezer cég működik az országban, 15 százalékkal kevesebb, mint 2013 végén. Ha a tendencia folytatódik, nagyságrendileg 510 ezer körül lehet majd a cégszám minimum, és ha jelentős változás nem következik be, a cégek száma ezen a ponton stabilizálódik, vagy lassú növekedésbe fordul az elemzés .
Az Opten – Cégfluktuációs Index (ez az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkéhez) februári értéke átlagosan 11 százalék körül mozgott, a megyék közül Győr-Moson-Sopron (8,59), Békés (9,34) és Jász-Nagykun-Szolnok (9,55)megyében érte el a legjobb értékeket, míg a legmagasabb fluktuációt Budapest (17,91), Komárom-Esztergom (18,67) és Nógrád megye (20,80) produkálta. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Csendes átrendeződés a vállalkozói térképen – áprilisban tovább csökkent a társas cégek száma
2025 áprilisában tovább folytatódott a hazai vállalkozói szektor lassú átrendeződése.…
Tovább olvasom >Vállalkozásból kevesebb, különbségből több – így alakult a cégszám vármegyénként 2022 és 2024 között
Miközben a vállalkozások száma országosan csökkent, a háttérben teljesen eltérő…
Tovább olvasom >Csökkenő cégszám, lassuló megszűnések – merre tart a magyar vállalkozói szektor?
A társas vállalkozások száma idén már több mint kétezerrel csökkent.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Augusztus végéig meghosszabbítják az élelmiszerek árréscsökkentését
Nagy István agrárminiszter a saját Facebook-oldalán jelentette be, hogy a…
Tovább olvasom >Szigorodnak a húskészítményekre vonatkozó szabályok – új fogalom is bekerül a rendeletbe
Újabb, a hazai élelmiszerszabályozást érintő módosítási tervezet jelent meg: az…
Tovább olvasom >EUDR országértékelések – avagy melyek az erdőirtás szempontjából kockázatos országok
Az Európai Bizottság május 23-án közzétette az EUDR (erdőírtás mentes…
Tovább olvasom >