Olcsó előfinanszírozás pótolhatja a késedelmes pályázati kifizetést
Néhány héten belül megkezdődik az uniós pályázati hajrá. Március végéig meg kell hirdetni a 2014 és 2020 közötti időszak összes fennmaradó uniós pályázatát. A Miniszterelnökség tervei szerint március 31-ig minden, az Európai Unió 2014-2020-as támogatási ciklusához kapcsolódó pályázati felhívást közzétesznek, vagyis a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások teljes rendelkezésre álló 34 milliárd eurónyi támogatási csomagot meghirdetik. Érdemes kiemelt figyelemmel követni a pályázati kiírásokat, hiszen márciust követően várhatóan jóval nehezebb lesz pályázati pénzekhez jutni.
Ide tartozik, hogy a „palyazat.gov.hu” oldalon hétfőn megjelent az élelmiszeripari középvállalatok komplex beruházásainak támogatása kombinált hiteltermékkel című felhívás kitöltő programja. A banki elemzők szerint, gazdáknak ki kell használni minden még támogatott fejlesztési lehetőséget, ugyanis az egyre csökkenő mezőgazdasági árak mind inkább rászorítják a gazdákat a költséghatékony termelésre. Az idő is sürget, hiszen az uniós ciklus végén, 2020-at követően a mostaninál is kevesebb támogatásra lehet számítani. A mostani lehetőséget segítik az előfinanszírozásra vonatkozó új szabályok, Különösen azok a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások örülhetnek, amelyek nem szeretnének várni a kifizetésekre. Ezek a cégek már jóval korábban felhasználnák a támogatási összegeket beruházásaikhoz, esetleg a hitelhez szükséges saját erő biztosítására.
Az egységes területalapú (SAPS) és a zöldítés támogatás előfinanszírozása például jó megoldás az éven belüli likviditási problémákra. Jó tudni, hogy a fiatal gazda támogatás megelőlegezésére is hektáronkénti 36 400 forintos összeghatárig van lehetőség. Fontos részlet, hogy az előfinanszírozási források igénybevételéhez nincs szükség például terhelhető ingatlanra, hiszen maguk az uniós támogatások szolgálnak a hitelek fedezetéül.
Az előbb említett támogatási formák mellett az Agrár-környezetgazdálkodási támogatások (AKG), a Természeti Hátránnyal Érintett Területek (THÉT) és a Natura 2000 kompenzációs kifizetéseinek megelőlegeztetésére is mód van, a támogatási összeg akár 70 százalékáig. Szintén az idei év újdonsága, hogy a területalapú támogatásokon túl egyéb mezőgazdasági támogatások faktorálása is lehetővé vált. Az állattenyésztési ágazatban alkalmazandó, termeléshez kötött közvetlen támogatások, a rizstermesztés-, az egységes területalapú támogatáshoz kapcsolódó átmeneti nemzeti programok és az állatjóléti hozzájárulások esetében is a tényleges kifizetések előtt juthatnak forráshoz a gazdák. (munkatársunktól)
Kapcsolódó cikkeink
Az ipari termelés 4,2 százalékkal mérséklődött novemberben
2024 novemberében az ipari termelés volumene 4,2, munkanaphatástól megtisztítva 2,9…
Tovább olvasom >GKI elemzés: Távolabb vagyunk az eurózóna tagságtól, mint 10 éve
Magyarország az Európai Unióba való belépésével kötelezettséget vállalt az euró…
Tovább olvasom >AI-jelölést szeretnének a fogyasztók az élelmiszercímkéken
Egy friss felmérés szerint a fogyasztók 83%-a úgy véli, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >