Ólakból, telepekről támadnak a biológiai kórokozók
2015 második negyedévében kiemelten ellenőrzi a munkaügyi hivatal, hogy a foglalkoztatók kellő figyelmet fordítanak-e a biológiai kórokozók okozta fertőzések megelőzésére. Az idei lépfene-megbetegedések is azt bizonyították, hogy a mezőgazdaság sokszor „veszélyes üzemnek” számít.
A munkavédelmi ellenőrzések 2015 első negyedévében a faipart, a második negyedévében a biológiai kórokozók okozta fertőzések megelőzését érintik – idézi a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatóságának 2015-ös ellenőrzési tervét az MTI. A kiemelt ellenőrzéseket az indokolja, hogy 2013-ban és 2014-ben az előző évekhez képest megnőtt az egészségügyi és a mezőgazdasági ágazatból bejelentett foglalkoztatási eredetű fertőző megbetegedések száma.
Mint ismert, az egyik legnagyobb ilyen jellegű idei botrányt a tiszafüredi lépfene-megbetegedések okozták. A Tiszafüred külterületén lévő egyik állattartó telepen júliusban elpusztult, levágott, majd feldolgozott szarvasmarha húsát a tulajdonosa eladta egy közétkeztetéssel is foglalkozó helyi vállalkozónak. A nem hivatalos úton értékesített áru nem esett át a szükséges hatósági húsvizsgálaton az értékesítés előtt. Az illegális szarvasmarhavágás során a lépfenével fertőzött hústól többen is megbetegedtek.
A munkaügyi hivatal jövőre kiemelten ellenőrzi a munkaerő-kölcsönzéssel és a szabadsággal kapcsolatos szabályok betartását is. A munkaerő-kölcsönzéssel kapcsolatos szabályok betartását azért vizsgálják kiemelten, mert e területen nem volt célvizsgálat az utóbbi időben, és a hatóság reprezentatív adatokat kíván szerezni az atipikus foglalkoztatásban érintett, az általánosnál kiszolgáltatottabb helyzetben lévő munkavállalók foglalkoztatásáról. E vizsgálatokat márciusban és áprilisban végzik majd. Ezt követően június-júliusban a munkavállalói jogviszonyok rendezettségét veszik górcső alá. Az NMH kiemelte, hogy e célvizsgálat a munkavállalók alapvető jogainak érvényesülését, a „tisztességes, jogkövető vállalkozások versenyhátrányának” csökkentését szolgálja. A szabadsággal kapcsolatos törvények betartását október-novemberben ellenőrzik. A jövő év negyedik negyedévére a bányászat munkavédelmi ellenőrzését tervezik, ebben a hivatal együttműködik a Magyar Bányászati és Földtani Hivatallal és a bányászkapitányságokkal. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >