Októbertől szigorodik a lakossági hitelfelvétel
Október 1-től a Magyar Nemzeti Bank rendeletben szabályozza, hogy egy háztartás a jövedelme hány százalékát tudja hiteltörlesztésére fordítani. A cél, hogy minél többen válasszanak biztonságosabb kamatozású hiteleket.
Ősztől teljesen átalakul a hitelezés szabályrendszere, de várhatóan ez a hitelkedvet nem befolyásolja majd negatívan.
Vincze Krisztián, a GDN Ingatlanhálózat Hitelközpontjának vezetője elmondta, a hitelfelvételnél az adott háztartásban élők összeadott jövedelmét kell figyelembe venni.
Eszerint ha a férj és a feleség teljes keresete nem éri el a 400 ezer forintot, kockázatos kamatozású hitelek esetén a fizetésük legfeljebb 25 százalékát fordíthatják majd törlesztésre a mostani 50 százalék helyett. Akiknek 400 ezer forint feletti bevételük van, ott ugyanez az arány 30 százalék.
Ezzel szemben, akik 5 évig garantált kamatozású hitelt választanak, de nem éri el a keresetük a 400 ezer forintot, a fizetésük 35 százalékából törleszthetnek, akik pedig több mint 400 ezer forintot tesznek zsebre havonta, ők a fizetésük 40 százalékával számolhatnak a törlesztő részleteknél.
A 10 évig, vagy annál hosszabb időre garantált kamatozású hitelek esetében minden marad a régiben, és ahogy eddig, úgy ezután is a háztartás jövedelmének 50 százalékát lehet törlesztésre fordítani.
Vincze Krisztián szerint a hitelkedv nem esik vissza, ugyanakkor a hitelpiac valamelyest átalakulhat.
„Várhatóan a jelenleginél kevesebben lesznek az új szabályozás értelmében hitelképesek azok közül, akik eddig hitelfelvételben gondolkodtak, viszont az az üzenet, hogy a hitelvétel biztonságos és szabályozott, azokat is ösztönözheti hitelfelvételre, akik eddig tartottak ettől a finanszírozási módtól – fogalmazott.
Mint mondta, a rendeletre azért volt szükség, hogy többen válasszanak biztonságos kamatozású hiteleket, mert bár az elmúlt években a kamatok csökkenő tendenciát mutattak, a jövőben elképzelhető emelkedés, ami miatt sokaknak akár megerőltetővé válhatnak a törlesztők megfizetése.
„A változás a már meglévő hitelekre nem vonatkozik, viszont a hitelkiváltásokra igen, abban az esetben, ha egy biztonságosabból egy kockázatosabba vált az ügyfél” – nyilatkozott a GDN Ingatlanhálózat Hitelközpontjának vezetője.
2019. július 1-től újra megváltozik majd a rendelet: akkor 500 ezer forintra emelik fel a jelenleg még 400 ezer forintos limitet.
Kapcsolódó cikkeink
Bank360: Rekordot döntött a magyarok vagyona, egyre több pénzt visznek külföldre
A lakosság tavaly 6800 milliárd forintot tett félre, a készpénzállomány…
Tovább olvasom >K&H: kis pénzből nagy eredmény
Ki gondolná, hogy már havi néhány ezer forint félrerakásával is…
Tovább olvasom >Virág Barnabás: továbbra is fegyelmezett inflációellenes politika indokolt
A globális befektetői hangulatot a decemberi kamatdöntés óta nagyfokú bizonytalanság…
Tovább olvasom >További cikkeink
Jön a kereskedelmi haszon mérséklése? A kereskedőket és az áruházláncokat is kritizálta Orbán Viktor évértékelőjében
Egyes alapvető élelmiszerek árát a kereskedők és az áruházláncok jelentősen…
Tovább olvasom >Zöldség, gyümölcs, tejtermék áfa-visszatérítés a nyugdíjasoknak: működni fog?
A miniszterelnök a szombati évértékelő beszédében bejelentette, hogy az év…
Tovább olvasom >Nagy Márton az élelmiszerárakról egyeztetett az OKSZ-szel
Az élelmiszerárak csökkentéséért dolgozunk! – közölte a nemzetgazdasági miniszter a…
Tovább olvasom >