Októberben negyedével esett a vendéglátás
Főúr! Ha nem tudom megenni 23 óráig, visszajövök reggel folytatni, úgy jó lesz? Hát ez nem megy, és csak csúsznak lefelé a vendéglők, a járvány miatt is, a 23 órás zárás miatt is. Pedig nyáron felcsillant némi reménysugár – olvasható a blokkk.com-on.
A koronavírus járvány kíméletlen, a vendéglátás a legnagyobb vesztesek közé tartozik. Az áprilisi mélypont után, amikor három negyedét elvesztették piacuknak, megindulhatott ugyan a kilábalás, igaz, csak lassan. És az őszi hónapokban ismét lejtmenetet mutat a statisztika.
Már korábban kibogarásztuk a statisztikából, hogy a vendéglátóhelyek bevételeinek negyede az elmúlt években a külföldi vendégek pénztárcájából folydogált a kasszákba (a hagyományos és a szállodás vendéglőket együtt nézve). Ezt a kiesést nem számítva a vendéglátók le is dolgozták a járvány miatti piacvesztésüket a hazai vendégek körében a nyári hónapokban. A július és augusztus a nyaralóhelyeken még nagyobbat is lendített a bevételeken.
De hát következett a szeptember, amikor a járvány második hullámának felfutása közben még a boltos vásárlók is óvatosabbak lettek, a vendéglátózásban pedig következett a 23 órás kötelező záróra (21-étől). És ez újabb veszteség forrása lett, hiszen a kedves vendégek egy része szívesen üldögélne a későbbi órákban is a – ha éppen az van – kockás asztalterítő mellett. Ráadásul, de ez a statisztika későbbi története lesz, a szórakozóhelyek bezárása újabb mínuszokat fog hozni, mivel ezek a helyek is részesei a vendéglátás statisztikájának.
Borús volt az október a vendéglőkben
A heti monitoros adatközlés szerint októberben 20%-kal esett a vendéglátás bevétele, a pénztárakban hagyott forintokat nézve (pontosabban 19,5%-kal október 1-23 között). A mennyiségben (adagban, korsóban, literben, azaz volumenben) számolt visszaesés a drágulás miatt ennél legalább 5-6%-kal több, így a vendéglátás piacának negyede elveszett az őszi járványhullám következtében ebben a hónapban.
2020 első két hónapja még 7-10%-os növekedést hozott a vendéglátás konyhájára, de a március közepétől beléptetett 15 órás, majd 28-ától a kijárási korlátozás miatti teljes zárás hatalmas veszteségeket okozott:
A munkahelyi vendéglátás vesztesége a nyári hónapokban mérsékeltebb volt a hagyományos vendéglőkénél, de a súlyuk kisebb, korábban is 10% alatt mozgott.
A bevételeket tekintve, amiből a költségeket kellene fizetni, így kedvezőtlen kép rajzolódik ki az előbbiek nyomán:
Januárban, februárban 105-110 milliárd forintokos bevételekkel indult a vendéglátózás, ahol egyébként hagyományosan a nyári hónapok a legerősebbek. Így különösen kedvezőtlenek a kilátások, a felfutó járványhullám közepette. Lesznek vendéglők, melyek már nem fogják bírni a veszteségeket, eddig sem tudott mindegyik újranyitni. A már említett szórakozóhely bezárás mellett egy esetleges további korlátozás a járvány miatt, további, kezelhetetlen veszteségeket okozna. (blokkk.com)
Kapcsolódó cikkeink
Magyar fejlesztésű AI-szoftver írja át a nemzetközi üzleti világot a vendéglátóiparban
A 100%-ban magyar fejlesztésű Everguest Intelligence AI-szoftver nem csupán egy…
Tovább olvasom >Hello METRO, HelloPay!
Júliustól a METRO kínálatából, valamint a nagykereskedelem értékesítőin keresztül országszerte…
Tovább olvasom >Ingadozó munkaerő-állomány
Az MVI évente közzéteszi statisztikai helyzetjelentését a vendéglátásról. A kiadvány…
Tovább olvasom >További cikkeink
Színe és fonákja
Ahogy arra már többször is utaltunk, a cukrászok termékfejlesztési próbálkozásainak…
Tovább olvasom >Megugrik az európaiak utazási kedve: A 2024-es év őszi és téli szezonjának utazási trendjei
Az Európai Utazási Bizottság (ETC) legújabb kutatása szerint jelentős növekedés…
Tovább olvasom >Hello METRO, HelloPay!
Júliustól a METRO kínálatából, valamint a nagykereskedelem értékesítőin keresztül országszerte…
Tovább olvasom >