Októberben kissé emelkedett a GKI üzleti bizalmi indexe, a fogyasztók optimizmusa viszont sokat csökkent
Októberben a GKI konjunktúraindexe csak hibahatáron belül mérséklődött, de így is közel hároméves mélypontján van. A GKI (www.gki.hu) által, az EU támogatásával végzett felmérés szerint az üzleti várakozások szeptemberi, hároméves mélypontjukhoz képest kissé emelkedtek, a fogyasztóiak viszont két hónapos javulás után sokat romlottak.
Az üzleti várakozások az év elejétől szinte folyamatosan romlanak, az októberi javulás messze nem tudta ellensúlyozni a szeptemberi zuhanást. Az ipari és a kereskedelemi bizalmi index érezhetően, a szolgáltatói hibahatáron belül emelkedett, az építőipari viszont romlott. Az ipari bizalmi index októberben az előző havi nagy esés után visszatért a pozitív tartományba. Egyaránt javult az elmúlt és következő időszak termelésének megítélése. Kedvezőbb lett a vélemény a rendelésállományról – bár ezen belül az exportról nem – és a készletekről is. Az építőipari bizalmi index az elmúlt hat hónapban egy viszonylag szűk sávban mozgott, az idei trend azonban egyértelműen csökkenő. Októberben a magas- és a mélyépítő cégek is kissé borúlátóbbá váltak. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség csak hibahatáron belül változott, a rendelésállományoké viszont romlott. A kereskedelmi bizalmi index négyhavi csökkenés után újra növekedett, s ezzel szeptemberi, hatéves mélypontja után újból visszakerült az elmúlt öt évet jellemző viszonylag keskeny sávba. Az eladási pozíció és a készletszint megítélése kissé kedvezőbb lett, a rendelésállományé pedig az előző havi jelentős visszaesés után hasonló mértékben nőtt. A szolgáltatói bizalmi index októberben lényegében változatlan maradt. Az üzletmenet és az előző havi forgalom megítélése romlott, a forgalmi várakozások javultak.
A foglalkoztatási hajlandóság az iparban gyengült, a kereskedelmi és szolgáltató cégek körében erősödött, az építőiparban nem változott. A lakosság munkanélküliségtől való félelme – igaz, rendkívül alacsony szintről – második hónapja emelkedik. Bár a termelés bővítését jellemzően továbbra is elsősorban a munkaerőhiány akadályozza, ennek súlya kissé csökkent, míg a kereslethiányé emelkedett (a szolgáltatások esetében pedig már meg is előzte a munkaerőhiányt). Az áremelési törekvés minden ágazatban erősödött, különösen a kereskedelemben, a lakosság inflációs várakozása viszont csökkent. A magyar gazdaság kilátásainak megítélése a szeptemberi jelentős romlás után az elmúlt hónapokban amúgy is legpesszimistább ipar kivételével minden ágazatban kisebb-nagyobb mértékben javult, a fogyasztók véleménye viszont kissé romlott.
A GKI fogyasztói bizalmi index kéthavi emelkedés után októberben a júliusi szint közelébe esett. A lakosság saját várható pénzügyi helyzetét, a nagyértékű fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségét, s főleg megtakarítási képességeit jóval rosszabbnak látta, mint egy hónappal ezelőtt.
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Keresetek – mennyi az annyi?
Az utóbbi hónapok egyik leggyakoribb kérdése, hogy a rendkívül magas…
Tovább olvasom >Egymillió forintos fizetést kínálnak a Bazilikánál az adventi vásáron
Rendkívüli álláshirdetés keltett figyelmet a Bazilika előtti adventi vásáron, ahol…
Tovább olvasom >Több tájékoztatás kell az ESG-előírásokról a magyar kkv-k számára
Bár az idei évben bevezetett ESG szabályozás egyelőre csak a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >