OKSZ: ügyelni kell a visszaváltható palackokra
2024 július 1-től a 400m2 feletti üzletekben kötelezően a MOHU által biztosított visszaváltó visszaváltó automatákkal történik a forgalomba kerülő fém, műanyag és üveg italcsomagok visszaváltása a tej alapú italtermékek kivételével.

A palackot, italcsomagolást nem szabad összenyomni
Mivel a 2024. június 30-ig tartó átmeneti időben nem visszaváltható csomagolással is forgalomba lehet még hozni italtermékeket, – tehát július elseje után is előfordulhat még rövid ideig, hogy minkét típusú italcsomagolás megtalálható a polcokon – így különösen ügyelni kell arra, hogy a „VIGYÉL VISSZA!” jelöléssel ellátott vagy anélküli palackot vásárlunk. A vásárló a kötelezően visszaváltási díjas termék után ugyanis 50 Ft visszaváltási díjat fizet a vásárláskor, ugyanakkor ezt vissza is kapja, ha az üres palackokat egy visszaváltási pontra visszaviszi és ott beváltja. A visszatérítésnek 3 módja van:
- Az az utalvány, amit a visszaváltó automata kiadott, készpénzre váltható az üzletben, áruházban, vagy értéke levonható a vásárlás végösszegéből.
- Amennyiben úgynevezett REpont applikáció segítségével a vásárló előzetesen azonosítja magát, akkor regisztráláskor megadott bankszámlaszámra történő azonnali utalással megkapja a visszaváltási díjat. Amennyiben vásárló utalást kér, javasolt még a palackok bedobása előtt benntartani a leolvasóba a QR kódját és még a palackok behelyezést megelőzően ellenőrizni a képernyőt, hogy azon valóban az ő neve jelenik-e meg.
- Lehetőség van jótékony célra felajánlani az összeget.
A visszaváltást megelőzően tanácsos a REpont mobiltelefonos applikációval ellenőrizni a vonalkódot, és meggyőződni arról, hogy a terméket az automaták visszaveszik-e. Amennyiben a vásárló látja a palackokon kötelezően feltüntetett logót, – ami azt jelenti, hogy vásárláskor már megfizette a díjat -, és ennek ellenére sem visszaváltható az italcsomagolás (például MOHU regisztrációs hiba miatt) , akkor egy későbbi időpontban érdemes azt a visszaváltó pontra visszavinni. A rendszerhasználatról vagy a problémakezelésről a vásárló a MOHU honlapján vagy a kötelező visszaváltási rendszer applikációban tájékozódhat. Visszaváltáskor érdemes néhány gyakorlati tanácsot is megfogadni, például azt, hogy a palack gépbe helyezésekor nem szabad kezet a nyílásba behelyezni, amennyiben a beolvasás sikertelen, akkor azt meg kell ismételni.
A palackot, italcsomagolást nem szabad összenyomni, hiszen az automata csak azokat a műanyag, fém vagy üveg alapanyagú 0,1 – 3 literig terjedő csomagolással bíró termékeket képes visszaváltani, amelyeken jól olvasható a vonalkód. Amennyiben így sem tudja a vásárló az italcsomagolást visszaváltani, jelezze a problémát személyzetének, az üzletekben, áruházakban dolgozók igyekeznek a helyszínen segíteni a vásárlókat.
Kapcsolódó cikkeink
NGM kontra OKSZ: nő a fogyasztás az árréscsökkentés miatt – állítja a kormány
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint a kormányzati árréscsökkentés nem visszavetette,…
Tovább olvasom >Az Országos Kereskedelmi Szövetség az árréscsökkentés kivezetését javasolja
Az árréscsökkentés kivezetését javasolja az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ); a…
Tovább olvasom >Lánchíd Klub februári exkluzív – Nemzetközi és hazai FMCG kiskereskedelmi kitekintő
A magyar kiskereskedelem az elmúlt időszakban jelentős kihívásokkal nézett szembe:…
Tovább olvasom >További cikkeink
Május 19-től jön az új árrésstop a drogériákban – több ezer termék lehet érintett
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter bejelentése szerint május 19-én hatályba lép a…
Tovább olvasom >Imádják a nyereményjátékokat a magyar vevők egy friss kutatás szerint
Szinte minden magyar vásárló hajlandó többet költeni, ha ezzel nyerési…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság felsőfokon: országos terjeszkedéshez érkezett a Rossmannban a Respray újratöltő automata
Országos méretűvé nőtte ki magát a világ első spray termékeket…
Tovább olvasom >