OKSZ: a kötelező létszám előírása újabb adónak felelne meg
A kötelező létszám előírása a kiskereskedelemben egy újabb adó lenne – közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) kedden, a sajtóban megjelent kormányzati kereskedelempolitikai javaslatokra reagálva.
Az MTI-hez eljuttatott közleményük szerint az áruházak mindenhol maguk határozzák meg a szükséges létszámot, a munkaerőpiacon pedig egyébként sincs megfelelő szabad munkaerő. Így a létszámkötelezettség előírása a pénzbeni megváltás lehetőségével, a garantált bérminimum 60 százalékának befizetésével egy új közteher bevezetése lenne – hangsúlyozta az OKSZ, hozzátéve, hogy olcsóbb lenne a befizetés, mint a munkaerő felvétele.
Az érdekképviselet szerint súlyosan érintené a vásárlókat a reklámköltségek korlátozása, ami akár az ingyenes áruházi újságok terjesztését is fékezheti. Ez a javaslatban megfogalmazottakkal ellentétben meggátolná a tudatos vásárlást segítő tájékozódást – fejtette ki a szervezet. Álláspontjuk szerint a reklámkiadások korlátozása nemcsak a fogyasztók tájékozódását nehezíti meg, hanem hazai munkahelyeket is veszélyeztet.
A kereskedelmi szövetség közleménye szerint továbbra is elsősorban a vásárlók érdekeit kell szem előtt tartani a kereskedelem szabályozásával kapcsolatos kérdésekben, az eddig megismert javaslatcsomag azonban ütközik a vásárlók érdekeivel is, ugyanakkor a kis- és középvállalkozások helyzetét sem javítaná.
Az OKSZ kiemelte: kész együttműködni a kormánnyal, valamint az ellenőrző hatóságokkal annak érdekében, hogy a vásárlók a lehető legjobb minőségű termékeket vásárolhassák korszerű, az alkalmazottak munkáját és a kisvállalkozások tevékenységét is segítő körülmények között. Az erre irányuló szakmai javaslatokat, például a kisvállalkozások nagyobb súlyú fejlesztési támogatását, vagy a kistelepülések boltjainak járulékkedvezményben részesítését megalapozottnak, előremutatónak tartják, és egyetértenek a kormánynak azzal a határozatával, amely több intézkedéssel előmozdítja a közmunkások átterelését a versenyszférába – közölték.
Felidézték azt is, hogy a szövetség tagjai a dolgozók érdekeit eddig is előtérbe helyezték, az áruházláncok sorozatosan emelték kétszámjegyű ütemben alkalmazottaik bérét. A legmagasabb béreket a fizikai dolgozóknak az ágazaton belül azok az áruházláncok adják, amelyek az OKSZ tagjai – jelezték tájékoztatásukban.
Az OKSZ továbbra is sürgeti az érdemi szakmai egyeztetést – fogalmaztak közleményükben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Elemzők: a kiskereskedelem nem támogatja az első negyedévi gazdasági növekedést
A kiskereskedelem trendszerű lejtmenetben van és a márciusi járványügyi korlátozásokat…
Tovább olvasom >OKSZ: az üzletek döntő többsége kinyitott
Az üzletek döntő többsége kinyitott szerdán, mert a jogszabály szerinti…
Tovább olvasom >Februárban csökkent a kiskereskedelmi forgalom Csehországban
Februárban éves szinten 3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom Csehországban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Future Talks Krizsó Szilviával – Indul a Trade magazin Business Podcastja!
Vágyott már arra, hogy egy időgépbe ülve tisztán lássa a…
Tovább olvasom >KSH: februárban 5,9 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Februárban a nyers adat szerint 5,6 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 5,9…
Tovább olvasom >KSH: márciusban 3,7 százalékkal nőttek a fogyasztói árak
Márciusban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal magasabbak voltak az…
Tovább olvasom >