OKSZ: a kötelező létszám előírása újabb adónak felelne meg
A kötelező létszám előírása a kiskereskedelemben egy újabb adó lenne – közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) kedden, a sajtóban megjelent kormányzati kereskedelempolitikai javaslatokra reagálva.
Az MTI-hez eljuttatott közleményük szerint az áruházak mindenhol maguk határozzák meg a szükséges létszámot, a munkaerőpiacon pedig egyébként sincs megfelelő szabad munkaerő. Így a létszámkötelezettség előírása a pénzbeni megváltás lehetőségével, a garantált bérminimum 60 százalékának befizetésével egy új közteher bevezetése lenne – hangsúlyozta az OKSZ, hozzátéve, hogy olcsóbb lenne a befizetés, mint a munkaerő felvétele.
Az érdekképviselet szerint súlyosan érintené a vásárlókat a reklámköltségek korlátozása, ami akár az ingyenes áruházi újságok terjesztését is fékezheti. Ez a javaslatban megfogalmazottakkal ellentétben meggátolná a tudatos vásárlást segítő tájékozódást – fejtette ki a szervezet. Álláspontjuk szerint a reklámkiadások korlátozása nemcsak a fogyasztók tájékozódását nehezíti meg, hanem hazai munkahelyeket is veszélyeztet.
A kereskedelmi szövetség közleménye szerint továbbra is elsősorban a vásárlók érdekeit kell szem előtt tartani a kereskedelem szabályozásával kapcsolatos kérdésekben, az eddig megismert javaslatcsomag azonban ütközik a vásárlók érdekeivel is, ugyanakkor a kis- és középvállalkozások helyzetét sem javítaná.
Az OKSZ kiemelte: kész együttműködni a kormánnyal, valamint az ellenőrző hatóságokkal annak érdekében, hogy a vásárlók a lehető legjobb minőségű termékeket vásárolhassák korszerű, az alkalmazottak munkáját és a kisvállalkozások tevékenységét is segítő körülmények között. Az erre irányuló szakmai javaslatokat, például a kisvállalkozások nagyobb súlyú fejlesztési támogatását, vagy a kistelepülések boltjainak járulékkedvezményben részesítését megalapozottnak, előremutatónak tartják, és egyetértenek a kormánynak azzal a határozatával, amely több intézkedéssel előmozdítja a közmunkások átterelését a versenyszférába – közölték.
Felidézték azt is, hogy a szövetség tagjai a dolgozók érdekeit eddig is előtérbe helyezték, az áruházláncok sorozatosan emelték kétszámjegyű ütemben alkalmazottaik bérét. A legmagasabb béreket a fizikai dolgozóknak az ágazaton belül azok az áruházláncok adják, amelyek az OKSZ tagjai – jelezték tájékoztatásukban.
Az OKSZ továbbra is sürgeti az érdemi szakmai egyeztetést – fogalmaztak közleményükben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Lánchíd Klub februári exkluzív – Nemzetközi és hazai FMCG kiskereskedelmi kitekintő
A magyar kiskereskedelem az elmúlt időszakban jelentős kihívásokkal nézett szembe:…
Tovább olvasom >GKI-elemzés: árréstop – mentőöv a vásárlóknak, béklyó a piacnak
Nagy Márton miniszter bejelentésé alapján, 2025 márciusában a Magyar kormány…
Tovább olvasom >Árrésstop Magyarországon: Kik az érintettek, és valóban indokolt a kormányzati beavatkozás?
A magyar kormány március 17-től – egyelőre május 31-ig –…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >